Hasta memnuniyetinin acil serviste çalışan hemşirelerin bazı özelliklerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of patient satisfaction based on certain characteristics of nurses working in the emergency department
  1. Tez No: 972782
  2. Yazar: NURŞEN ÜLKÜ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA NACİ İMAMOĞLU, PROF. DR. SELÇUK TAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, hasta memnuniyetinin acil serviste çalışan hemşirelerin bazı özelliklerine göre değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı kesitsel tip olarak gerçekleştirilmiştir. Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesinde acil serviste çalışan 23 erkek ve 22 kadın olmak üzere toplam 45 hemşire görev yapmaktadır. Araştırma için örneklemeye gidilmemiş evrenin tamamının araştırmaya alınması hedeflenmiştir. Araştırmaya gönüllü olarak 38 acil servis hemşiresi katılmıştır. Araştırma 20 Aralık 2024 - 20 Mayıs 2025 tarihleri arasında yapılmıştır. Bu tarihler arasında araştırmaya alınma kriterlerine uygun acil servise 402 hasta gelmiş bunların 342'si araştırmayı kabul etmişlerdir. İstatistiksel analizler için sayı, yüzde, ortalama, Bağımsız Örneklem t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada hemşireler ve hastalar için tanımlayıcı özellikler formu ve Hemşirelik Bakım Kalitesine İlişkin Hasta Memnuniyeti Anketi kullanılmıştır. Çalışmada hasta memnuniyeti ile acil servis hemşirelerinin eğitim, yaş, acil servise geliş saati, acil serviste triyaj bekleme nedeni, genel memnuniyet skalası, özelliklerinin genel algı ve bilgi memnuniyeti arasındaki anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Bu sonuç, sağlık hizmetlerinin kalitesinin hasta ile kurulan iletişim ve etkileşim süreçleriyle doğrudan bağlantılı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive cross-sectional study was conducted to evaluate patient satisfaction based on certain characteristics of nurses working in the emergency department. At Giresun Training and Research Hospital, a total of 45 nurses 23 male and 22 female work in the emergency department. No sampling method was applied; the entire population was targeted for participation in the study. A total of 38 emergency nurses participated voluntarily. The study was conducted between December 20, 2024, and May 20, 2025. During this period, 402 patients who met the inclusion criteria presented to the emergency department, and 342 of them agreed to participate in the study.For statistical analysis, frequency, percentage, mean, Independent-Sample t-Test, One-Way ANOVA, and correlation analysis were used. Data collection tools included a descriptive characteristics form for both nurses and patients and the Patient Satisfaction Questionnaire Related to Nursing Care Quality. The study found significant relationships between patient satisfaction and nurses' educational background, age, arrival time at the emergency department, reason for triage wait, general satisfaction scale, and perceptions of general and informational satisfaction. These findings indicate that the quality of healthcare services is directly linked to the processes of communication and interaction established with patients.