Güneş bacası sera örtüsü altında tarım ürünlerinin kurutulması; Batman Sason çileği örneği
Drying agricultural products under solar chimney greenhouse cover; Batman Sason strawberry sample
- Tez No: 741252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışmasında Güneş Bacası sera örtüsü altında Sason çileğinin kurutma kinetikleri deneysel olarak incelenmiştir. Güneş Bacaları bir yandan elektrik enerjisi üretirken diğer yandan da kullanılmayan güneş bacası sera örtü alanların kullanılabilir hale getirilmesi için sera örtüsü altındaki ısı enerjisinden yararlanılarak tarım ürünlerinin kurutulmasının uygunluğu araştırılmıştır. Bu çalışmada öncelikle Güneş Bacasının veriminin arttırılması amacıyla sera örtü alanı siyah boya ile boyandı. Sera örtüsü altından güneş enerjisi ile çalışan sıcak su geçişi sağlandı. Farklı boyutlarda dilimlenmiş (3mm, 5mm,7mm) çilek dilimleri ve dilimlenmemiş bütün çilek örnekleri sera örtüsü altında belirli noktalarda kurutulmuştur. Kurutulan örneklere ait kurutma noktasındaki hava sıcaklığı ve hava hızı, kuruma zamanı, kütle değişimleri, nem oranları, dış ortam sıcaklığı ve anlık güneş ışınımı ölçülüp veriler kaydedilmiştir. Elde edilen veriler ile sera örtüsü altındaki kurutma performansı ile doğal (açık alandaki) ortamdaki kurutma performansları karşılaştırılmıştır. Ayrıca Güneş Bacası sera örtüsü altında kurutulan çilek örnekleri kurutma yönleri ve kurutma noktaları açısından karşılaştırılarak en ideal kurutma bölgesi ve kurutma yönü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the drying kinetics of Sason strawberries under the greenhouse cover of the Solar Chimney were experimentally investigated. While the Solar Chimneys produce electricity on the one hand, on the other hand, the suitability of drying agricultural products by using the heat energy under the greenhouse cover has been investigated in order to make the unused solar chimney greenhouse cover areas usable. In this study, first of all, the greenhouse cover area was painted with black paint in order to increase the efficiency of the Solar Chimney. Hot water running with solar energy was provided under the greenhouse cover. Strawberry slices sliced in different sizes (3mm, 5mm, 7mm) and unsliced whole strawberry samples were dried at certain points under greenhouse cover. The air temperature and air velocity at the drying point of the dried samples, drying time, mass changes, humidity rates, outdoor temperature and instantaneous solar radiation were measured and the data were recorded. With the data obtained, the drying performance under the greenhouse cover and the drying performance in the natural (open area) environment were compared. In addition, drying directions and drying points of strawberry samples dried under the greenhouse cover of Güneş Chimney were compared and the most ideal drying area and drying direction were determined.