Manşon sertliği ve klips aralığının ring iplik kalitesine etkileri
The effects of roller hardness and the clip type on ring yarn quality
- Tez No: 741601
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu bağlamda üç farklı deneysel faktör göz önüne alınacaktır. İlk faktör üst silindir sertliğidir. Üst silindir sertliği 70, 75 ve 83 shore olmak üzere üç farklı alt seviyeye sahiptir. İkinci faktör klips tipi olup bu faktör de üç farklı alt seviyeye sahiptir. Çalışmada farklı aralık açıklıklarına sahip beyaz, gri ve siyah renkli klipsler kullanılacaktır. Beyaz klipste apronlar arası açıklık 2.8 mm iken, gri klipse bu açıklık 3.3 mm ve son olarak siyah klipste bu açıklık 3.8 mm'ye çıkmaktadır. Apronlar arası açıklık arttıkça iplik kopuşları azalırken, daha az kontrollü bir çekim gerçekleştiğinden iplik kalitesinin düşmesi beklenmektedir. Dolayısıyla iplik kopuşu ile iplik kalitesinin bu iki girdi düşünülerek optimize edilmesi gerekmektedir. Üçüncü faktör ise elyaf tipi olup, elyaf tipi de üç farklı alt seviyeye sahiptir. Bu bağlamda üretilmesi planlanan farklı elyaftan müteşekkil iplikler 20 Ne %100 pamuk, 20 Ne %50/50 pamuk/akrilik ve %100 akrilik iplikleridir. İplik üretimi esnasında iplik kopuş testleri yapılacaktır. Üretilen ipliklere düzgünsüzlük, ince/kalın yer, neps, tüylülük testleri yapılacaktır. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak analiz edilecek ve manşon sertliğinin, klips tipinin ve elyaf tipinin iğ kopuşuna ve iplik kalitesine olan etkisi görsel grafikler ve istatistiksel analizlerle ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
In this context, three different experimental factors will be considered. The first factor is the upper roller stiffness. The upper roller hardness has three different lower levels as 70, 75 and 83 shore. The second factor is the clip type and this factor also has three different sub-levels. White, gray and black colored clips with different gaps will be used in the study. While the gap between the aprons is 2.8 mm in the white clip, this opening is 3.3 mm in the gray clips and 3.8 mm in the black clips. As the distance between aprons increases, yarn breakage decreases, and yarn quality is expected to decrease as a less controlled draft takes place. Therefore, yarn break and yarn quality need to be optimized with these two inputs in mind. The third factor is the fiber type, and the fiber type also has three different sub-levels. In this context, yarns composed of different fibers planned to be produced are 20 Ne 100% cotton, 20 Ne 50/50% cotton / acrylic and 100% acrylic yarns. During yarn production, yarn break tests will be made. Unevenness, thin / thick place, neps, hairiness tests will be made on the produced yarns. The results obtained will be analyzed statistically and the effects of cots stiffness, clip type and fiber type on spindle break and yarn quality will be demonstrated with visual graphics and statistical analysis.