Latîfe Ez-Zeyyât'ın el-Bâbu'l-Meftûh adlı romanında kadın, kimlik ve ideoloji
Identity, ideology and women in Latîfe ez-Zeyyât's novel el-Bâbu'l-Meftûh
  1. Tez No: 741651
  2. Yazar: FETİYE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HARMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Hayata ayna tutan, hem bireyi hem de toplumu derinlemesine incelemesi ile öne çıkan roman türü, modern dönem dünya edebiyat tarihinin önemli edebi sanatlarından biridir. Bu türün Arap Edebiyatı'na girişi 19. yüzyılda bazı batılı yazarların kurmaca eserlerinin Arapça'ya çevrilmesiyle başlamıştır. Yeni dünyanın büyük entelektüel kesimleri arasında yer alan milliyetçilik, solculuk, feminizm vb. birçok konuda Arap dünyasına öncülük eden Mısır, roman sanatının Arap ülkelerine girişinde ve gelişmesinde etkin rol oynamış ve edebi sanatlarda da liderliğini sürdürmüştür. Doğduğu ve yaşadığı dönemde İngiliz sömürgeciliğini görmüş bir münevver olarak Latîfe ez-Zeyyât, bu işgale sessiz kalmamış kalemini ustalıkla kullanan ve onunla birlikte anti-emperyalist hareketin içinde aktif olarak yer alan bir yazardır. Aynı zamanda Mısır'ın ilk feminist yazarlarından biri olarak da kabul edilen Latîfe ez-Zeyyât, el-Bâbu'l-Meftûh adlı eserinde, halkın İngiliz sömürgesine karşı verdiği savaşla, genç bir kadının kimlik arayışını harmanlıyor. 1960 yılında yayımlanan eser bu dönemde gördüğü büyük ilgiyi yıllar boyunca da korumayı başarmıştır
Özet (Çeviri)
The novel genre, which holds a mirror to life and stands out with its in-depth analysis of both the individual and the society, is one of the important literary arts in the modern period world literature history. The entry of this genre into Arabic literature began with the translation of the fictional works of some western writers into Arabic in the 19th century. Nationalism, leftism, feminism, etc., which are among the great intellectual fractions of the new world. Egypt, which led the Arab world in many issues, played an active role in the entry and development of the art of the novel into Arab countries and continued its leadership in the literary arts. Latîfe ez-Zeyyât, as an intellectual who saw British colonialism in the period she was born and lived in, was a writer who did not remain silent about this occupation, used her pen skillfully and was actively involved in the anti-imperialist movement with her political activities. In Latîfe ez-Zeyyât's work al-Babu'l-Maftuh, who is also considered one of the first feminist writers of Egypt, she mixes the people's war against the British colony with a young woman's search for identity. The work, which was published in 1960, managed to maintain the great interest it received in this period throughout the years.