Basketbol taraftarlarının bilinçli tüketim davranışının tüketici karar verme tarzı ve algılanan marka değerine etkisi
The effect of basketball fans' conscious consumption behavior on consumer decision-making and perceived brand value
  1. Tez No: 741684
  2. Yazar: ÜMİT ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma; basketbol süper ligi takımı taraftarlarında bilinçli tüketim davranışının tüketici karar verme tarzı ve algılanan marka değerine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca katılımcıların tanımlayıcı özelliklerine göre bilinçli tüketim davranışı, tüketici karar verme tarzı ve algılanan marka değerinin farklılaşma düzeyini incelemek de araştırmanın diğer amacını oluşturmaktadır. Amaç doğrultusunda hazırlanan; kişisel bilgi formu, bilinçli tüketici ölçeği, marka değeri ölçeği, tüketici karar verme tarzlarından oluşan veri toplama aracı 2021 yılında, 730 basketbol süper ligi takımı taraftarlarına uygulanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 istatistik programı aracılığı ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda; bilinçli tüketim davranışının marka değeri üzerinde pozitif yönlü etkilerinin olduğu saptanmıştır. Boyut bazında yapılan incelemede ise etik tüketim davranışının marka değeri üzerinde etkisinin olmadığı, çevre bilinçli tüketim, sade tüketim ve sosyal sorumlu tüketim davranışının ise marka değeri algısını olumlu yönde etkileyerek artırdığı sonucuna varılmıştır. Bilinçli tüketim davranışının tüketici karar verme tarzları üzerinde de anlamlı etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Araştırmada ayrıca katılımcıların; tanımlayıcı özelliklerine göre bilinçli tüketim davranışının tüketici karar verme tarzı ve algılanan marka değeri düzeylerinde istatistiksel olarak farklılıkların olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effect of conscious consumption behavior on consumer decision-making style and perceived brand value in basketball super league team fans. In addition, examining the level of differentiation of conscious consumption behavior, consumer decision-making style and perceived brand value according to the descriptive characteristics of the participants constitutes the other purpose of the research. Prepared in line with the purpose; personal information form; The data collection tool, consisting of conscious consumer scale, brand equity scale, and consumer decision-making styles, was applied to 730 basketball super league team fans in 2021. The obtained data were evaluated by means of SPSS 22.0 statistical program in computer environment. As a result of the research; It has been determined that conscious consumption behavior has positive effects on brand value. In the analysis made on the basis of dimensions, it was concluded that ethical consumption behavior has no effect on brand value, while environmentally conscious consumption, simple consumption and socially responsible consumption behavior increase the perception of brand value by positively affecting it. It has been determined that conscious consumption behavior has significant effects on consumer decision-making styles. In addition, the participants in the study; It has been determined that there are statistical differences in consumer decision-making style and perceived brand value levels of conscious consumption behavior according to their descriptive characteristics.