Digital literacy and learner autonomy readiness among ELT freshman students in online education
Birinci sınıf ingilizce öğretmenliği öğrencilerinin çevrimiçi eğitimde dijital okuryazarlık seviyeleri ve öğrenen özerkliğine hazırbulunuşlukları
  1. Tez No: 741738
  2. Yazar: KADİR ANIL KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, birinci sınıf ELT öğrencilerinin çevrimiçi eğitimde dijital okuryazarlık ile öğrenen özerkliğine hazırbulunuşlukları ile dijital okuryazarlık ve öğrenen özerkliğine yönelik algılarını incelemiştir. Karma yöntem tasarımı ile bir grup ELT birinci sınıf öğrencisi (N = 49) on haftalık çevrimiçi eğitime tabi tutulmuştur ve dijital okuryazarlık seviyeleri ve öğrenen özerkliğine hazır olma durumları incelenmiştir. Araştırmada kullanılan nicel veri toplama araçları, ön ve son test formatında verilen Dijital Okuryazarlık Ölçeği (DOÖ) (Ng, 2012) ile ön ve son test formatında verilen Öğrenci Özerkliği Hazırlık Ölçeği (ÖÖHÖ) (Nasöz, 2015)'dir. Nitel veriler, seçilen katılımcılarla (N = 8) yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. İstatiksel sonuçlar, katılımcıların dijital okuryazarlığının ve öğrencinin özerk öğrenime hazırlığının çevrimiçi eğitim döneminden sonra arttığını göstermiştir. Nitel analiz bu bulguları desteklemiş ve çevrimiçi derslerde teknoloji ve özerk öğrenime yönelik katılımcıların olumlu tutumlarını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the digital literacy and learner autonomy readiness of freshmen ELT students during online education, as well as explored their perceptions about digital literacy and autonomy in online classes. Through a mixed-method design, a group of ELT freshman students (N=49) were exposed to a ten week online education and their digital literacy levels and learner autonomy readiness were examined. The quantitative data collection instruments used in the study were pre- and post-tests of Digital Literacy Scale (DLS) (Ng, 2012) and pre- and post-tests of Learner Autonomy Readiness Questionnaire (LARQ) (Nasöz, 2015). The qualitative data were collected through semi-structured interviews with selected participants (N=8). The statistical results indicated that the participants' digital literacy and learner autonomy readiness increased after a period of online education. The qualitative analysis supported these findings and revealed positive attitudes towards technology and autonomous learning in online classes.