Ortaokul öğrencilerinin yaratıcılığını ölçmeye yönelik matematiksel üretkenlik testinin geliştirilmesi
Development of a mathematical test for creativity of middle school students
- Tez No: 553243
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada matematikte yaratıcı olan öğrencileri tanılamak amacıyla matematik alanına özgü bir yaratıcılık ölçeği geliştirmek ve ölçeğin psikometrik özelliklerini ortaya koymak hedeflenmiştir. Çalışma, 2015-2018 yıllarında Eskişehir ili Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı altı ortaokulda ve Üstün Yetenekliler Eğitimi Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde (ÜYEP) 5., 6., 7. ve 8. sınıf düzeyindeki 1129 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Matematiksel Üretkenlik Testi (MÜT) problem oluşturma, varsayım oluşturma ve kanıtlama alt ölçeklerinden oluşmaktadır. MÜT'ün her bir alt ölçeğinde 2 adet madde yer almaktadır. MÜT'ten üç türde (akıcılık, esneklik ve yaratıcılık bölümü) yaratıcılık puanı elde edilmektedir. Yapı geçerliği testi için yapılan AFA, %63,36'lık varyansa sahip 3 faktörlü bir yapı (problem oluşturma, varsayım oluşturma ve kanıtlama) önermiş, DFA ise kuramsal modeli doğrulamış ve uyum endeksleri“mükemmel uyum”göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation presents the development of a mathematical creativity test and research on its psychometric properties. The study was conducted in six public schools in the city of Eskişehir and in the Research and Practice Center for High Ability Education (UYEP Center) at Anadolu University between 2015 and 2018. The sample of the study included 1129 middle school students. The MCT consists of problem posing, conjecture posing, and proof subscales. Each scale has two items. The scores of MCT are composed of fluency, flexibility and creativity quotient. For construct validity, EFA yielded a 3-factor solution, which were problem posing, conjecture posing, and proof subscales. The total variance explained by the scale was found as 63.36%. CFA confirmed the 3-factor solution and all fit indices were found as perfect.