Balıkesir Karesi ilçesinde yaşayan 20-64 yaş arası yetişkin bireylerde beslenme bilgi düzeyi, duygusal yeme ve depresyon ilişkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 741775
  2. Yazar: BÜŞRA NUR GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada Balıkesir ili Karesi ilçesinde yaşayan 20-64 yaş arası yetişkinlerin beslenme bilgi düzeyi, duygusal yeme ve depresyon ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma, Ekim 2020 ile Ocak 2021 tarihleri arasında 385 kişi ile yürütülmüştür. Araştırma verileri teke tek görüşme ve anket yolu ile bilgi toplama teknikleri kullanılarak toplanmıştır. Anket formunda bireylerin genel bilgileri, beslenme alışkanlıklarına yönelik bilgileri, antopometrik ölçümleri ve 24 saatlik geriye dönük besin tüketimleri sorgulanmıştır. Beslenme bilgisini ölçmek için Yetişkinler İçin Beslenme Bilgi Düzeyi (YETBİD) Ölçeği, duygusal yemeyi ölçmek için Duygusal Yeme Ölçeği (DYÖ) ve depresyon durumunu ölçmek için Birinci Basamak İçin Beck Depresyon Ölçeği (BB-BDÖ) kullanılmıştır. Bireylerin %44,2'sinin orta düzey beslenme bilgisine sahip olduğu, %47'sinin duygusal yiyici olduğu ve %46,5'inin depresyon riskinin yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This was conducted with the aim to investigate the level of nutritional knowledge, emotional eating and depression of adults aged 20-64 living in Karesi, Balıkesir. Between October 2020 - February 2021, the study was conducted with 385 people through cross-sectional research. Research methods allowed data to be collected using various methods. These include face-to-face interview method, survey method and methods by documents/publications on the subject. The questionnaire asked the individuals taking part about their eating habits, anthopometric measurements and 24-hour retrospective food consumption. The Adult Nutrition Information level scale for nutrition knowledge, the emotional eating were used to measure. It was found that 44.2% of individuals had moderate nutritional knowledge, 47% were emotional eaters and 46.5% had a high risk of depression.