Medya ve çocuk istismarı: Gazete ve internet haber portallarında çocuk istismarının yer alma biçimleri
Media and child abuse: Ways of inclusion of child abuse in newspaper and internet news portals
  1. Tez No: 741779
  2. Yazar: MERYEM ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BESİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Medyanın üstlenmiş olduğu bilgilendirme, eğlendirme ve eğitme gibi görev ve işlevleri yerine getirirken izleyeceği yol oldukça önemlidir. Gazetecilerin, olayları insanların bilgilendirilmesi amacıyla habere dönüştürmeleri aşamasında reyting ve tiraj endişesinden uzak toplum yararını gözeterek izleyiciler, dinleyiciler ya da okuyucular üzerinde ne tür bir etki bırakacağını dikkate almaları gerekmektedir. Bu çalışmada çocuğa yönelik gerçekleştirilen istismar olaylarının medyada nasıl yer aldığını ve ne kadar temsil edildiğini ortaya koyabilmek amaçlanmıştır. Çalışmada örneklem olarak Cumhuriyet, Hürriyet ve Türkiye gazeteleri ve bu gazetelerin web portalları seçilmiştir. Her iki mecrada 1 Ocak 2021-31 Mart 2021 tarih aralığında yer alan çocuk istismarı haberleri, nicel ve nitel içerik analizi yöntemi uygulanarak incelenmiş ve elde edilen bulgular doğrultusunda değerlendirmeler yapılmıştır. Nicel analizde 151 gazete haberi ve 132 internet haber portalı haberi olmak üzere toplamda 283 haber, nitel analizde ise toplamda 18 haber incelenmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde, medyanın çocuğun yüksek yararını gözetmediği ve çocuğu yeniden mağdur ettiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The way the media will follow while fulfilling its duties and functions such as informing, entertaining and educating is quite important. Journalists are required to consider what kind of impact they will have on the audience, listeners or readers, while transforming the events into news for the purpose of informing people, taking into account the benefit of society, away from the worry of ratings and circulation. In this study, it is aimed to reveal how abuse cases against children take place in the media and how much they are represented. In the study, Cumhuriyet, Hürriyet and Türkiye newspapers and their web portals were chosen as samples. Child abuse news in both channels between January 1, 2021 and March 31, 2021 were examined by applying quantitative and qualitative content analysis method, and evaluations were made in line with the findings. A total of 283 news, including 151 newspaper news and 132 internet news portal news in the quantitative analysis and a total of 18 news in the qualitative analysis were examined. In the conclusions section of the study, it was determined that the media had not considered the best interests of the child and resulted in their victimization once more.