Ebeveyn duygu düzenleme becerileri ile 36 – 72 aylık çocukların akran oyun oynama şekilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between parent emotion regulation skills and peer play styles of 36-72 months old children
  1. Tez No: 742294
  2. Yazar: EBRU OK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: mevcut araştırmanın amacı ebeveyn duygu düzenleme becerileriyle 36-72 aylık çocukların akran oyun oynama şekilleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Yöntem: Mevcut araştırmanın amacı doğrultusunda 36-72 aylık çocuğa sahip ebeveynlerin ve çocukların öğretmen değerlendirmeleri kapsamında 350 katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların verileri, demografik bilgi formu, Ebeveyn Duygu Düzenleme Ölçeği (PERS) ve PENN Etkileşimli Akran Oyun Ölçeği-Öğretmen Formu (PEAOÖ-Ö) olmaz üzere üç ölçme aracıyla toplanmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan ebeveynlerin %84'sını kadınlar, %16'sını erkekler oluşturmuştur. Katılımcılardan elde edilen bulgulara göre Ebeveyn Duygu Düzenleme Ölçeği ve PENN Etkileşimli Akran Oyun Ölçeği alt boyutları arasında çeşitli istatistiksel anlamlı farklılıklar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the current study is to reveal the relationship between parent emotion regulation skills and peer play styles of 36-72 months old children. Method: In line with the purpose of the present study, 350 participants were included in the study within the scope of teacher evaluations of parents and children with 36-72 months old children. The data of the participants were collected with three measurement tools, namely the demographic information form, the Parent Emotion Regulation Scale (PERS), and the PENN Interactive Peer Play Scale-Teacher Form (PEAOÖ-S). Results: 84% of the parents participating in the study were women and 16% were men. According to the findings obtained from the participants, there were several statistically significant differences between the parent emotion regulation scale and the PENN interactive peer play scale sub-dimensions.