İnsan kaynakları yönetiminde toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin etik bağlamda incelenmesi
The examination of collective bargaining in human resources in the context of ethics
  1. Tez No: 742293
  2. Yazar: ESRA SALTAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun hayata geçirilmesi ile birlikte uluslararası normlara uyum sağlanmaya çalışılmış Avrupa Birliği tam üyelik yolunda sendikal haklar konusunda Türkiye Cumhuriyeti tarafından belirli adımlar atılmış, ILO normları çerçevesinde dünyaya uyum sağlanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada insan kaynakları yönetiminde toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin etik bağlamda incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Sendikal Tutum Ölçeği ve Etik Eğilimler Ölçeği kullanılarak toplamda 388 katılımcı üzerinde anket uygulaması yapılmıştır. Anket sonuçlarına göre sendikal tutum ile etik eğilimler puanı arasında oldukça güçlü seviyede ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Sendikal tutum medeni hale göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir. Ortalama puanlara göre bekarların puanı evlilere göre daha yüksektir. Sendikal tutum puanı sendikalı olma durumu göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir. Etik eğilim puanı çalışılan sektöre göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the implementation of the Trade Unions and Collective Bargaining Law No. 6356, it has been tried to adapt to international norms, certain steps have been taken by the Republic of Turkey on trade union rights on the way to full membership to the European Union, and it has been tried to adapt to the world within the framework of ILO norms. In this study, it is aimed to examine collective bargaining agreements in human resources management in an ethical context. In the study, a survey was conducted on a total of 388 participants using the Trade Union Attitude Scale and the Ethical Tendency Scale. According to the results of the survey, it was concluded that there is a very strong relationship between the unionist attitude and the ethical tendencies score. Unionist attitude differs statistically significantly according to marital status. According to the average scores, the singles score higher than the married ones. The unionist attitude score shows a statistically significant difference according to the status of being a union member. Ethical tendency score shows statistically significant difference according to the sector.