Kentiçi ulaşım sorunlarının çözümünde bisiklet yolu uygulaması
Bicycle road application for urban transportation problems
  1. Tez No: 742385
  2. Yazar: RÜMEYSA HAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ARISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Trafik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ulaşım Güvenliği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Ülkemizde yaşanan hızlı kentleşme, değişen ihtiyaçlar ve gelişen teknoloji kentlerin plan ve gelişimlerini etkilemektedir. Bu bilinçle araştırmacılar değişen ketlere göre insan ihtiyaçlarına cevap veren ve insan odaklı gelişimi ön gören çalışmalar yapmaktadır. Gün geçtikçe artan nüfus motorlu araçların artmasına ve trafik sorunlarının yaşanmasına neden olmuştur. Gürültü kirliliği, trafik kazaları, sağlıksız kentleşme gibi birçok soruna yol açan motorlu taşıtlar, kentsel yaşam kalitesini ve insan sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir. Ulaşımda artan baskıyı çağdaş ulaşım yöntemleriyle ele alan birçok gelişmiş ülkeler sürdürülebilir ulaşım yöntemlerini ön plana koymaktadır. Çevre dostu ulaşım türü olan bisiklet, ulaşımda sorunların çözümünde kullanılabilecek etkili bir araçtır. Bundan dolayı bisiklet ulaşımı ile ilgili çalışmalar önem taşımaktadır. Kent içi ulaşımda özellikle kısa mesafelerde tercih edilebilecek motorlu araçların yerine kullanılabilecek olan bisiklet, sürdürülebilir ulaşımda önemli bir yer tutar. Bu tezin amacı, yaşanan trafik sorunlarını bisiklet yolu ile azaltmaya çalışmaktır. Çalışmada alternatif bir ulaşım türü olan bisikletin kent içi ulaşıma entegre edilmesi ile özel otomobil kullanımının azaltılması, trafik sıkışıklığı ve kazaların en aza indirilmesi konusunda bisiklet ulaşımının gerekliliğine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapid urbanization, changing needs and developing technology in our country affect the plans and developments of cities. With this awareness, researchers are conducting studies that respond to human needs according to changing sets and foresee human-oriented development. The increasing population day by day has caused the increase of motor vehicles and traffic problems. Motor vehicles, which cause many problems such as noise pollution, traffic accidents, and unhealthy urbanization, negatively affect the quality of urban life and human health. Many developed countries, which deal with the increasing pressure in transportation with modern transportation methods, put sustainable transportation methods in the foreground. Bicycle, which is an environmentally friendly type of transportation, is an effective tool that can be used to solve problems in transportation. Therefore, studies on bicycle transportation are important. Bicycle, which can be used instead of motor vehicles, which can be preferred especially for short distances in urban transportation, has an important place in sustainable transportation. The aim of this thesis is to try to reduce the traffic problems experienced by bicycle paths. In the study, the necessity of bicycle transportation in reducing the use of private cars and minimizing traffic congestion and accidents by integrating the bicycle, which is an alternative mode of transportation, with urban transportation has been reached.