Bianizotropik metamalzemelerin elektromanyetik özelliklerinin TE3, TM3 modu ile eğik açılı durumda gelen dalga için elde edilmesi
Determination of the constitutive parameters of bianisotropic metamaterial for TE3 and TM3 modes with oblique incidence
- Tez No: 742779
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmada, düzlem elektromanyetik dalganın TE3 ve TM3 modlarının bianizotropik metamalzemeye eğik açılı olarak gönderilmesiyle, bianizotropik metamalzemenin elektromanyetik özelliklerinin (etkin yapıcı parametreleri) belirlenmesi amaçlanmıştır.Yöntem: Bianizotropik metamalzemenin elektromanyetik özellikleri (etkin yapıcı parametreleri) saçılım parametrelerine bağlı olarak analitik olarak elde edilmiştir. Matlab programı kullanılarak analitik olarak elde edilen parametreler Lorentz modeli ile oluşturulan değerleri ile kıyaslanmıştır ve belirli frekans aralığında grafikleri çizdirilmiştir.Bulgular: Referans çalışma ile elde edilen sonuçlar ile aynı sonuçlar elde edilmiştir. TE3 ve TM3 modları ile Bianizotropik metamalzemeye ait beş adet elektromanyetik özellik elde edilmiştir. Sonuç: Düzlem elektromanyetik dalganın eğik açıda bianizotropik metamalzemeye gönderilmesi tek yönlü ölçüm ile malzemeye ait daha fazla sayıda elektromanyetik özelliklerin (etkin yapıcı parametreleri) elde edilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it is aimed to determine the electromagnetic properties (effective constitutive parameters) of the bianisotropic metamaterial by sending the TE3 and TM3 modes of the plane electromagnetic wave to the bianisotropic metamaterial at an oblique angle. Method: The electromagnetic properties (the effective constitutive parameters) of the bianisotropic metamaterial were obtained analytically depending on the scattering parameters. In the Matlab program, the analytically obtained parameters were compared with the values created by the Lorentz model and their graphs were drawn in a certain frequency range.Findings: The same results were obtained as those obtained in the reference study. By sending TE3 and TM3 modes at oblique angle, five electromagnetic properties (effective constructive parameters) of bianisotropic metamaterial were obtained.Results: According to the results obtained, it has been determined that sending the plane electromagnetic wave to the metamaterial at an oblique angle allows to obtain more electromagnetic properties of the metamaterial in one direction measurement.