Hastanelerde tıbbi cihazların etkin, verimli ve tasarruflu yönetimi
Effective, efficient and economical management of medical devices in hospital
- Tez No: 742780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde tıbbi cihazlar, hastalıkların teşhisi ve tedavisi amacıyla sağlık tesislerinde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bu durum gün geçtikçe artmakta olup; cihazlar teknolojik olarak gelişmektedir. Sağlık tesisleri tıbbi cihazların güvenilir ve yeterli performans düzeyinde kullanımını sağlamalıdır. Bununla birlikte kamu kurumlarında geliştirilmekte olan TGAP (Tasarruf ve Gelir Artırıcı Program) kapsamındaki çalışmaların yürütülmesi de önem arz etmektedir. Sağlık tesislerinde yoğun bir şekilde kullanılan ileri teknoloji ürünü tıbbi cihazların TGAP kapsamında güvenilir ve kesintisiz hizmet sağlayabilmesi mevcut yönetim biçiminin güncellenmesi ile mümkün olacaktır. Bu kapsamda gerçekleştirilen çalışmada, tıbbi cihaz yönetimi dört temel süreç ile tasarlanmış ve yürütülmüştür. Bunlar: Tıbbi cihaz tedariki, tıbbi cihaz eğitim faaliyetleri, biyomedikal atölye çalışmaları ve tıbbi cihazların HEK (Hurda Enkaz Köhne)'e ayrılması sonrası gerçekleştirilebilecek çalışmalarıdır. Pilot çalışma Tavşanlı Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonunda, HBYS (Hastane Bilgi Yönetim Sistemi) veri tabanından alınan arıza verilerinin nicel ve nitel analizleri yapılmıştır. Dokuz aylık süreçte 146 adet arıza kaydı alınmış olup; bu arızalardan %94,52'sinin onarımı kurum atölyesinde gerçekleştirilmiştir. Böylece pilot çalışmadaki uygulamaların gerekliliği desteklenmiş ve mevcut yönetim biçimine ek olarak gerçekleştirilebilecek çalışmalar önerilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda; kesintisiz hizmet sunumu, malzeme ile hizmet tasarrufu, etkin yönetim ve uygulamalı eğitime destek sağlanabilmesi gibi olumlu sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, medical devices are used extensively in healthcare facilities for the diagnosis and treatment of diseases. This situation is increasing day by day; devices are developing technologically. Health facilities should ensure the use of medical devices at a reliable and adequate performance level. In addition, it is also important to carry out studies within the scope of TGAP (Savings and Income Increasing Program), which is being developed in public institutions. Providing reliable and uninterrupted service within the scope of TGAP for advanced technology medical devices, which are used extensively in healthcare facilities, will be possible by updating the current management style. In this study, medical device management was designed and carried out with four basic processes. These are: Medical device procurement, medical device training activities, biomedical workshops and studies that can be carried out after the separation of medical devices to HEK (Scrap Debris Köhne). The pilot study was carried out at Tavşanlı Doç. Dr. Mustafa Kalemli State Hospital. At the end of the study, quantitative and qualitative analyzes of the fault data obtained from the HBYS (Hospital Information Management System) database were made. During the nine-month period, 146 fault records were received; 94.52% of these malfunctions were repaired in the institution's workshop. Thus, the necessity of the practices in the pilot study was supported and studies that could be carried out in addition to the existing management style were suggested. As a result of the study; Positive results such as uninterrupted service delivery, material and service savings, effective management and support for applied training were achieved.