Dijital dönüşüme yönelik tutumun iş performansı üzerindeki etkisi: Bankacılık sektöründe bir araştırma
The effect of attitudes towards digital transformation on job performance: A research in the banking sektor
  1. Tez No: 742847
  2. Yazar: SEDA VARİNLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ŞAFAK EYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma çerçevesinde, bankacılık sektöründe dijital dönüşüme yönelik tutumun iş performansı üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yönteminden yararlanılmıştır. Bu bağlamda, bir anket formu oluşturulmuş ve basit tesadüfi örnekleme tekniği kullanılarak, 5 Kasım 2020 ile 15 Mayıs 2021 tarihleri arasında Türkiye'de faaliyette bulunan yabancı sermayeli bankalarda çalışan 302 kişiyle online anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışmada banka çalışanlarının dijital dönüşüme yönelik tutumlarını ölçmek için 24 maddeden oluşan Kim ve Kankanhalli (2009) tarafından geliştirilen, Mete ve Eyel (2021) tarafından Türkçe diline uyarlanıp kullanılan Bilişim Sistemleri Uygulamasına Yönelik Kullanıcı Direnci Ölçeği; iş performansının ölçülmesinde Kirkman ve Rosen (1999) tarafından geliştirilen, Sigler ve Pearson (2000) tarafından revize edilen, Çöl (2008) tarafından Türkçe diline uyarlanan 4 maddelik İş Performansı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma neticesinde; dijital dönüşüme yönelik tutumun iş performansı üzerinde pozitif yönlü ve kısmi bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, öz yeterlilik dışındaki dijital dönüşüme yönelik tutum faktörlerinin de kullanıcı dirençsizliğini pozitif yönlü şekilde etkilemekte olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, it is aimed to investigate the effect of attitude towards digital transformation on job performance in banking sector. Quantitative research method was used in the study. In this respect, a survey form was prepared, and an online survey was conducted on 302 participants working in foreign deposit banks operating in Turkey between 15th of November, 2020 and 15th of May 2021 via using simple random sampling technique. In the study, The Scale of User Resistance towards Information Systems Implementation developed by Kim and Kankanhalli (2009), and adapted into Turkish and used by Mete and Eyel (2021) with 24 statements was used to measure the attitudes of bank employees towards digital transformation; and Job Performance Scale developed by Kirkman and Rosen (1999), revised by Sigler and Pearson (2000), and adapted into Turkish by Çöl (2008) with 4 statements was used to measure job performance. As the result, it was found that attitude towards digital transformation has a positive and partial effect on job performance; and also, all factors of attitude towards digital transformation except self-efficacy for change have a significant effect on user resistance.