Dijital dönüşüm sürecinde örgütsel öğrenme ve dijital dönüşüme etkisi: Bankacılık sektöründe bir araştırma
Organizational learning in digital transformation process and its effect on digital transformation: A research in banking sector
  1. Tez No: 742846
  2. Yazar: GAMZE ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ŞAFAK EYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, örgütsel öğrenmenin bankacılık sektörü çalışanlarının dijital dönüşüme yönelik tutumları üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda, bir anket formu hazırlanmış ve basit tesadüfi örnekleme tekniğinden faydalanılarak, Türkiye'de faaliyette bulunan yabancı sermayeli bankalarda çalışan 343 kişi ile 20 Kasım 2020 ile 20 Haziran 2021 tarihleri arasında online anket gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Calantone ve diğ. (2002) tarafından geliştirilen, Biçkes (2011) tarafından Türkçe diline uyarlanan 17 maddelik Örgütsel Öğrenme Ölçeği ile Kim ve Kankanhalli (2009) tarafından geliştirilen, Mete ve Eyel (2021) tarafından Türkçe diline uyarlanarak kullanılan 24 maddelik Dijital Dönüşüme Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; örgütsel öğrenmenin dijital dönüşüme yönelik tutum üzerinde pozitif yönlü ve kısmi bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca örgütsel destek dışındaki dijital dönüşüme yönelik tutum faktörlerinin kullanıcı direncini anlamlı olarak etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, it is aimed to examine the effect of organizational learning on banking sector employees' attitudes towards digital transformation. Quantitative research method was used in the study. In this regard, a survey questionnaire was prepared, and online survey was conducted on 343 participants working in foreign deposit banks operating in Turkey between 20th November 2020 and 20th June 2021 via using simple random sampling technique. In the research, Organizational Learning Scale consisting of 17 statements developed by Calantone et al. (2002) and adapted into Turkish by Biçkes (2011), and Digital Transformation Attitude Scale with 24 statements developed by Kim and Kankanhalli (2009), and adapted into Turkish by Mete and Eyel (2021) were used. As the result of the research, it was found that organizational learning has a positive and partial effect on attitude towards digital transformation. Moreover, it was found that all factors of attitude towards digital transformation except organizational support have significant effect on user resistance.