Muhasebe meslek mensuplarının iş değerleri ve iş etiği tutumlarının belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research on determining the attitudes of business professionals and business ethics of accounting professionals
  1. Tez No: 742968
  2. Yazar: MERVE BAĞÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. OBEN ÜRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, muhasebe meslek mensuplarının iş etiği ve iş değerleri üzerinde tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu çalışma kapsamında iş etiğinin iş değerleri üzerindeki etkisi ele alınıp incelenmiştir. Bu çalışmanın araştırma kısmını, basit örnekleme yöntemiyle İstanbul Avrupa Yakası'nda bağımsız olarak çalışan mali müşavirlerden elde edilen 200 veri oluşturmaktadır. Araştırma için elde edilen veriler SPSS 21.0 programında analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, kadınların erkeklere göre iş değerleri konusunda daha seçici oldukları ve kadınların motive olmalarında iş değerlerinin bu faktörlerinin etkili olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır. İnsanların eğitim düzeyi ile etik düşünce faktörü incelendiğinde en yüksek ortalamayı lise eğitim düzeyinin aldığı görülmektedir. Lise düzeyinde eğitime sahip olan kişilerde etik düşünce kavramının daha önemli olduğu görülmektedir. Mükelleflerin değerleri özerklik ve yeteneklerin kullanılmasını etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between the professional ethics of business professionals and their attitudes towards business values. Within the scope of this study, the effect of work ethics on job values has been examined. The research part of this study is composed of 200 data obtained from financial consultants who work independently on the Istanbul European Side by simple sampling method. The data obtained for the study were analyzed in the SPSS 21.0 program. Research findings show that women are more selective about job values than men and that these factors influence job values in motivating women. When the educational level of the people and the factor of ethical thought are examined, it is seen that the highest average is taken by high school education level. It is seen that the concept of ethical thinking is more important in people who have education at high school level. Taxpayers' values affect the use of autonomy and skills