Küçük ev (tiny house) olgusunun alternatif turizme yönelik geçici konaklama mekanı olarak potansiyellerinin değerlendirilmesi: Antalya/İbradı örneği
Evaluation of the potentials of the tiny house as a temporary alternative tourism accommodation place: Antalya/İbradi example
  1. Tez No: 743174
  2. Yazar: DENİZ PINAR AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÇAHANTİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla ortaya çıkan konut, mimarlık tarihinin ilk nesnel örneğidir. Zaman içerisinde değişmiş, teknolojinin gelişip kullanılması ile birçok farklı amacı karşılamaya başlamış ve farklı isimler almıştır. Bu isimlerden biri olan Tiny House, düşük maliyetle ev sahibi olabilme düşüncesi ile ortaya çıkmıştır. Sürdürülebilirlik ve minimalizm kavramları ile desteklenerek dünyada ve Türkiye'de uygulama örnekleri günümüze kadar gelmiştir. Özellikle son zamanlarda yaşanan Covid-19 salgını, insanları kalabalıklardan uzaklaşıp doğa içerisinde sakin bir yaşam sürmeye teşvik etmiştir. Bu durum da küçük alanlara sahip, taşınabilir tiny house tercihlerini arttırmıştır. Bu süreç dahilinde tiny house birimleri bireysel konut kullanımına ek olarak turizm sektöründe de alternatif mekân olarak tercih edilmeye başlanmıştır. Çalışma kapsamında tiny house birimlerinin, alternatif turizm için etkin bir konaklama mekân çözümü olabileceği öngörülmektedir. Konuyla ilgili literatür taranarak Türkiye ve Antalya Turizm Stratejileri incelenmiştir. Strateji dahilinde alternatif turizmin teşvik edilmesi ve kırsal alanların turizme kazandırılmasının hedeflenmesi, tez çalışma alanı için Türkiye'de en çok turist ağırlayan Antalya İli ve alternatif turizm yönünden zengin ve kırsal olan ilçesi İbradı'nın belirlenmesinde etken olmuştur. Yapılan araştırmalar ve görüşmeler sonucunda, İbradı İlçesi'nin alternatif turizm için potansiyelinin yüksek olduğu görülmüştür. Bölgenin geleneksel mimari dokusu olan düğmeli evlerin restore edilerek turizme kazandırılması, bölgenin adının duyulmasını ve yöre halkının turizm ile kalkınmasını sağlamıştır. Fakat bu evler koruma altındadır ve ilçenin dokusunu bozmayacak geçici mekân çözümleriyle bölgenin konaklama ihtiyacının giderilmesi gerektiği görülmüştür. Bu sebeple taşınabilir, çoğaltılabilir, dönüştürülebilir, sürdürülebilir ve geçici kullanım özelliği olan tiny house birimlerinin bölgeye yönelik alternatif turizm mekânı olarak kullanımı uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Housing, which emerged to meet the need for shelter, is the first objective example in the history of architecture. It has changed over time, has started to meet many different purposes with the development and use of technology, and has taken different names. Tiny House, one of these names, emerged with the idea of being a home owner at low cost. Supported by the concepts of sustainability and minimalism, examples of practice in the world and in Turkey have survived to the present day. Especially the recent Covid-19 outbreak has encouraged people to stay away from the crowds and lead a quiet life in nature. This situation has increased the preference of portable tiny houses with small spaces. Within this process, tiny house units started to be preferred as an alternative space in the tourism sector in addition to individual housing use. Within the scope of the study, it is predicted that tiny house units can be an effective accommodation solution for alternative tourism. Turkey and Antalya Tourism Strategies were examined and scanned the literature on the subject. The aim of promoting alternative tourism and bringing rural areas to tourism within the scope of the strategy has been a factor in determining the province of Antalya, which hosts the most tourists in Turkey, and its rural district, İbradı, which is rich in alternative tourism for the thesis study area. As a result of the researches and interviews, it has been seen that İbradı District has a high potential for alternative tourism. Restoring the buttoned houses, which are the traditional architectural texture of the region, and bringing them to tourism made the name of the region heard and the development of the local people with tourism. However, these houses are under protection and it has been seen that the accommodation need of the region should be met with temporary space solutions that will not disturb the texture of the district. For this reason, tiny house units, which have portable, reproducible, recyclable, sustainable and temporary use features, were found suitable to be used as an alternative tourism space for the region.