Skolyozu olan romatizmalı çocuklarda yapılandırılmış 3 boyutlu egzersiz ve konvansiyonel egzersiz programının etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of the structured 3d exercise and the conventional exercise program for scoliosis in children with rheumatic disease
- Tez No: 743259
- Danışmanlar: PROF. DR. ELA TARAKCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çocukluk çağı romatizmal hastalıkları, çocukluk ve ergenlik döneminde en sık görülen kronik hastalıklardan biridir. Özellikle kaslarda güçsüzlüğe, ağrı, kas-iskelet sistemindeki sorunlara, ağırlık merkezinin yer değiştirmesine, biyomekaniğin bozulmasına, kas dengesizliğine ve sonucunda skolyoza yol açar. Literatürde skolyoz üzerinde etkili olan çeşitli egzersiz yöntemlerini anlatan çok sayıda güncel çalışma bulunmaktadır. Ancak romatizmalı çocuklarda bu egzersiz yöntemlerinin etkinliğini araştıran çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda, juvenil artriti olan skolyozlu çocuklarda konvansiyonel egzersiz programı ile kişiye özel yapılandırılmış 3 boyutlu egzersizlerin etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Birinci gruba (n=25) yapılandırılmış 3 boyutlu skolyoz egzersizleri, ikinci gruba (n=25) konvansiyonel fizyoterapi egzersizleri 6 ay boyunca uygulandı. Demografik özellikler“Sosyodemografik veri formu”, ağrı durumları sayısal derecelendirme skalası (NRS), esneklikleri otur uzan ve gövde lateral fleksiyon testi, gövde rotasyon açıları öne eğilme testi, skolyoz açısı Cobb açısı ile, yürüme analizi Sensor Medica cihazı ve solunum fonksiyonları spirometre kullanılarak ölçüldü. Kozmetik deformite algısı Walter Reed görsel değerlendirme skalası ve yaşam kalitesi ise Skolyoz Araştırma Derneği Skalası-23 (SRS-23) ile sorgulandı. İstatistiksel analizinde SPSS 24.0 kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Childhood rheumatic disease is one of the most common chronic diseases in childhood and adolescence. In particular, it causes weakness, pain, problems in the musculoskeletal system, displacement of the center of gravity, deteriorating biomechanics and muscle imbalance, and as a result, scoliosis. In the literature, there are many current studies describing various exercise methods that are effective on scoliosis. However, there are no studies investigating the effectiveness of these exercise methods in children with rheumatism. Our study, it was aimed to compare the conventional exercise program with personalized 3-dimensional exercises in children with scoliosis and rheumatic disease. Structured 3D scoliosis exercises for the first group (n=25) and conventional physiotherapy exercises for the second group (n=25) were applied for 6 months. Demographic features were measured using the“Sociodemographic data form”, pain states were measured using a numerical rating scale (NRS), flexibility was measured using sit and reach and trunk lateral flexion test, angle of trunk rotation was measured using forward bending test, scoliosis angle was measured using Cobb angle, gait analysis was using Sensor Medica device and respiratory functions were measured using spirometry. Perception of the cosmetic deformity was questioned with Walter Reed visual assessment scale and quality of life was questioned with the Scoliosis Research Society Scale-23 (SRS-23). SPSS 24.0 was used for statistical analysis.