Erasmus+ KA101 Hareketlilik Programının (Okul Eğitimi Personel Hareketliliği) öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Erasmus+ KA101 Mobility Program (School Education Staff Mobility) evaluation according to teachers' opinions
- Tez No: 743303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Avrupa Birliği tarafından yürütülmekte olan Erasmus+ programının sunduğu eğitim imkanlarından biri olan KA101-Okul Eğitimi Personel Hareketliliği programı kapsamında sunulan hizmetiçi eğitim faaliyetlerine katılmış olan öğretmenlerin bu eğitimlerin verimliliği, hedeflerin ne derece gerçekleştirilebildiği, okula ve sınıfa yansımaları konusunda görüşlerinin alınarak alana katkı sunmak amacıyla bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Ülkemizin de içinde yer aldığı Erasmus + programı vasıtasıyla birçok öğretmen ve öğrenci yurtdışında eğitim alma şansı yakalamış ve bu sürecin bir parçası olmuştur. Kendilerine sunulan bu mesleki gelişim fırsatını değerlendirerek fark yaratmak isteyen öğretmenler açısından katıldıkları eğitimlerin değerlendirilmesi; okul kültürüne, öğrencilere ve elbette kendi mesleki gelişimlerine katkısının ne düzeyde olduğu, bu eğitimlerden ne kadar verim aldıkları ya da eksik kalan noktaların tespit edilmesi oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkmıştır. Bu çalışmada nitel araştırma desenlerinden biri olan fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Araştırmaya Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan 2018-2019 yılları arasında Erasmus + KA101 Okul Eğitimi Personel Hareketliliği programına katılmış ve eğitimlerini tamamlamış olan 20 öğretmen katılmıştır. Veri toplamak için 16 sorudan oluşan yarı yapılandırmış görüşme formu hazırlanmış ve katılımcılarla online ve yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Toplanan verilerin analizi içerik analizi yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen bulgular kod, kategori ve temalar halinde yorumlanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin tema, kategori ve kodları tablolar halinde gösterilmiş, tablolar analiz edilerek yorumları yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına dayalı olarak ulaşılan sonuçlara göre: öğretmenler Erasmus+ programından okul idaresi tarafından veya okuldaki proje ekibi tarafından haberdar edilmiştir. Faaliyet hazırlığı olarak birtakım hizmetiçi eğitimlerin yanı sıra yabancı dil eğitimi aldıklarını ifade etmişlerdir. Program süresince derslere katılım dışında bir sorumlulukları olmamış; ders içeriğinin, derslerde kullanılan yöntem ve tekniklerin yeterli olduğunu ifade etmişlerdir. Ancak faaliyet süresinin yetersiz olduğuna vurgu yapmışlardır. Eğitimde dijitalleşme ve eğitim içeriklerini zenginleştirebilme becerisi kazandıklarını, katıldıkları bu eğitimlerin kültürel ve bilimsel bakış açılarını zenginleştirdiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to contribute to the field by taking the opinions of the teachers who participated in the in-service training activities offered within the scope of the KA101-School Education Staff Mobility program. They were asked about the efficiency of these trainings, the extent to which the objectives can be achieved, and their reflections on the school and the classroom. This is one of the training opportunities offered by the Erasmus+ program which is carried out by the European Union. Many teachers and students have had the chance to study abroad through the Erasmus + program, in which our country is also included, and have been a part of this process. Evaluation of the trainings which the teachers, who want to make a difference by utilizing this professional development opportunity offered to them, have attended is a very important issue to determine the level of contribution to school culture, students and of course their own professional development, how much efficiency they get from these trainings or to determine the missing points.It is a case study, one of the qualitative research designs. The sample consisted of 20 teachers who have participated in the Erasmus + KA101 School Education Staff Mobility program and completed their education between 2018-2019 and work within the Ministry of National Education, participated in the research. As a data collection tool, a semistructured interview form consisting of sixteen questions was prepared and online and face-to-face interviews were conducted with the participants. The data was analyzed by phenomenology research design method. The findings obtained from the research were coded and interpreted as themes and categories. The themes, categories and frequencies of the data obtained in the research were shown in tables, and the tables were analyzed and interpreted. According to the results reached based on the findings of the research; teachers were informed of the Erasmus+ program by the school administration or the project team at the school. They stated that they received foreign language training as well as some in-service training as preparation for the activity. During the program, they had no responsibilities other than attending classes; They stated that the course content and the methods and techniques used in the courses were sufficient. However, they emphasized that the duration of the course was insufficient. They stated that digitalization in education and enrichment of educational content enriched their cultural and scientific perspectives.