Matematik öğretmenlerinin uzaktan eğitim dönemindeki sanal sınıf yönetim biçimleri üzerine bir fenomenolojik çalışma
Teacher's views on communication skills of educational managers: A case study
  1. Tez No: 743323
  2. Yazar: GÖZDE ÖZKAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN GÜNBAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Trabzon ili Ortahisar ilçesinde görev yapan matematik öğretmenlerinin uzaktan eğitim dönemindeki sanal sınıf yönetim becerilerine ilişkin görüşlerini almak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, fenomenolojik ya da bir başka ifadeyle öznel yaşantı deseninde yapılmış bir nitel çalışmadır. Çalışma iç içe geçen çoklu durum desenli durum çalışmasıdır. Örnekle, amaçlı örnekleme tekniği ile gönüllülük esasına dayalı olarak seçilen Trabzon ili Ortahisar ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaokullarda görev yapmakta olan matematik öğretmenlerinden 12 öğretmen örneklem olarak seçilmiştir. Araştırmada veriler bireysel görüşme tekniği ile toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formları ile 10-15 dakika süresince yapılan görüşmeler kaydedilip betimsel analize tabi tutulmuş ve görüşler temalandırılıp kategorileştirilmiştir. Araştırma sonucunda matematik öğretmenlerinin uzaktan eğitim dönemindeki sanal sınıf yönetim becerileri sınıf yönetiminin beş boyutunda ayrı ayrı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to get the opinions of mathematics teachers working in the Ortahisar district of Trabzon province, affiliated with the Ministry of National Education, on virtual classroom management skills in the distance education period. The research is a qualitative study conducted in a phenomenological or, in other words, subjective experience pattern. The study is a case study with a nested multi-case design. For example, 12 teachers from mathematics teachers working in secondary schools affiliated with the Ministry of National Education in the Ortahisar district of Trabzon province, which were selected voluntarily with the purposeful sampling technique, were chosen as a sample. The data in the study were collected by individual interview technique. Interviews held for 10-15 minutes with semi-structured interview forms were recorded and subjected to descriptive analysis, and the views were themed and categorized. As a result of the research, the virtual classroom management skills of mathematics teachers in the distance education period were examined separately in five dimensions of classroom management.