İmplant destekli siman tutuculu kron restorasyonlarda kullanılan simantasyon tekniğinin ve siman çeşidinin artık siman miktarı üzerine etkisi
The effects of cement and cementation techniques used for cement-retantion implant-supported crown restorations on residuel cement
- Tez No: 743664
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SUAT YALUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde diş eksikliklerinin tedavisinde dental implantlar kendini kanıtlamış bir tedavi yöntemi olarak rutin klinik tedavilerde yer almaktadır. İmplant destekli siman tutuculu restorasyonlarda artık simandan dolayı oluşan sorunlar peri-implant hastalıklara sebep olabilmektedir. Bu in vitro tez çalışmasında amaç artık siman miktarını en aza indiren simantasyon tekniği ve siman çeşidinin belirlenmesidir. Çalışmada örneklerin simantasyonu için 3 ayrı grup oluşturuldu. Her grupta 3 farklı siman kullanıldı ve her siman için 7 örnek üzerinde çalışıldı (n=7). Sağ birinci kesicisi eksik maksiller dişli model bilgisayar destekli tasarım ve üretim (CAD/CAM) ile üretildi. Modelde sağ kesici bölgesine implant analoğu yerleştirildi. Dişeti replikası için dayanağın dişeti marjini subgingival 1 mm olacak şekilde dişeti simülasyonu yapıldı ve bu şekilde 3 boyutlu labaratuvar tarayıcısı ile tarandı. Dişeti replikaları 3 boyutlu yazıcı ile üretildi. Kron restorasyonu tasarım programı ile tasarlandı ve lazer sinterleme cihazı ile üretildi. Ekstraoral teknikte kullanılacak replika dayanak CAD/CAM ile hazırlandı. İntraoral teknik, teflon bant tekniği, ekstraoral teknik ile birlikte cam iyonomer siman, polikarboksilat siman ve rezin modifiye cam iyonomer siman kullanıldı. Simantasyon işlemlerinden sonra elde edilen kron-dayanak kompleksleri x10 büyütme ile stereomikroskop altında incelendi. Kron ve dayanak yüzeylerinde bulunan artık simanın kapladığı alan ImageJ programı kullanılarak hesaplandı. Siman çeşidinden bağımsız olarak artık siman miktarı en düşük ekstraoral teknikte, en yüksek miktar intraoral teknikte bulundu. İntraoral teknik ve teflon bant tekniği arasında anlamlı farklılık yoktu. Teknikten bağımsız olarak en yüksek artık siman rezin modifiye cam iyonomer simanda, en düşük cam iyonomer simanda tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Today, dental implants are included in routine clinical treatments as a proven treatment method. In cement-retained restorations, problems due to subgingival residual cement can be cause peri-implant diseases. The aim of this study is to determine the cementation method and cement type that reduce the amount of residual cement. In the study, 3 different group were formed. 3 different cements were used in all groups and 7 samples were used for each cement type (n=7). A model without a right first incisor was produced by CAD/CAM and implant analog was placed to right incisor tooth area. Gingival simulation was designed to be abutments margin subgingival 1 mm for gingiva replicas and model was scanned with 3D scanner. Gingiva replicas was produced with 3D printer. Restoration was designed with design program and produced with laser sintering. Replica abutment that used in extraoral technique was produced with CAD/CAM. Glass ionomer cement, polycarboxylate cement, and resin modified glass ionomer cement were used with intraoral, teflon tape, and extraoral methods. The crown-abutment complexes were examined under a stereomicroscope at 10x magnification. The area of residual cement on the crown-abutment surfaces was calculated using the ImageJ program. Regardless of the cement type, the amount of residual cement the lowest in the extraoral method, and the highest in the intraoral method was found. There was no significant difference between intraoral method and teflon tape method. Regardless of the method, the amount of residual cement the highest in the resin modified glass ionomer cement, and the lowest in the glass ionomer cement was detected.