İdiopatik adölesan skolyozda schroth egzersiz metodu ile kombine (manuel terapi + schroth egzersiz metodu) metodun etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficiency of the schroth exercise method and the combined (manual therapy + schroth exercise method) method in idiopathic adolescent scoliosis
  1. Tez No: 743709
  2. Yazar: SEYYEDEH SAHRA KARIMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, Adölesan Idiopatik Skolyozlu hastalarda üç boyutlu Schroth egzersiz metodu ile manuel uygulama kombine Schroth egzersiz metodunun bazı parametreler (statik ve dinamik denge, gibozite açısı, hayat kalitesi ve görsel algıları) etkinliğini karşılaştırmaktır. Bu Çalışmaya 2021 yılında Fit Level Sağlıklı Yaşam Merkezinde tedavi gören 23 ( 13.74±1.86 yaş) Adölesan İdiopatik Skolyozlu birey gönüllü olarak katıldı. Çalışmaya katılan denekler ön test değerleri esas alınarak homojen bir şekilde Schroth egzersiz grubu ( SEG-n=12) ve kombine grubu ( KG-n = 11) olarak ikiye ayrıldı. Her iki grubun katılımcıları 3 ay boyunca haftada 5 gün olmak üzere evde verilen egzersiz programını uygularken, KG'deki bireyler 6 hafta boyunca haftada 1 kez olmak üzere alanında uzman fizyoterapist tarafından manuel uygulamaya alındı. SEG'deki bireylere ise ev egzersizlerine ilave olarak haftada 2 gün klinikte fizyoterapist eşliğinde egzersiz uygulandı. Çalışmaya katılan deneklere uygulamalar öncesinde (U.Ö) ve sonrasında (U.S) Gibozite derecesi değerlendirilmesi için“ Adams Forward Bend Testi”, Statik denge değerlendirilmesi için“ Standing Stork Denge Testi”, Dinamik denge değerlendirilmesi için“ Y-Balance Denge Testi”uygulandı. Ayrıca skolyozun neden olduğu vücuttaki deformite algısının değerlendirilmesi için“Walter Reed Görsel Değerlendirme Skalası”, Yaşam kalitesinin değerlendirilmesi için“SRS-22 Skolyoz Hasta Anketi”gibi ölçekler kullanıldı. Uygulama sonrasında elde edilen veriler SPSS paket program versiyonu ve“Fischer's Exact Test”,“Mann Whitney U Test”,“Wilcoxon signed Rank Test”testler aracılığı ile analiz edildi. Sonuç olarak her iki grup arasında cinsiyet, yaş, boy, kilo olarak istatistiksel fark bulunamadı. Ayrıca egzersiz ve kombine grup arasında görsel algı değerlendirme parametresi dışında statik ve dinamik denge, gibozite ve yaşam kalitesi olarak bir fark bulunamadı. Gibozite ve yaşam kalitesinin değerleri kombine grupta egzersiz grubuna göre daha yüksek ve statik dengenin egzersiz grubunda daha iyi olmasına rağmen istatistiksel olarak iki grup arasında anlamlı fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effectiveness of the three-dimensional Schroth exercise method and the Schroth exercise method combined with manual therapy on some parameters (static and dynamic balance, gibbosity, angle, quality of life and visual perceptions) in patients with idiopathic adolescent scoliosis. In 2021, 23 (13.74±1.86 years old) AIS individuals who were treated at Fit Level Healthy Living Center voluntarily participated in this study. Subjects participating in the study were homogeneously divided into two as the Schroth exercise group (SEG-n=12) and the combined group (KG-n=11) based on the pre-test values. While the participants of both groups applied the exercise program at home, 5 days a week for 3 months, the individuals in KG were taken to manual therapy by a physiotherapist who is an expert in the field, once a week for 6 weeks. Individuals in SEG, on the other hand, performed exercises in the clinic with a physiotherapist 2 days a week in addition to home exercises.“Adams Forward Bend Test”for the evaluation of Gibosity degree,“Standing Stork Balance Test”for the evaluation of static balance, and“Y Balance Balance Test”for the evaluation of dynamic balance were applied to the subjects participating in the study before (U.O) and after (U.S) applications. In addition, scales such as the“Walter Reed Visual Evaluation Scale”were used to evaluate the perception of body deformity caused by scoliosis, and the“SRS-22 Scoliosis Patient Questionnaire”was used to evaluate the quality of life. The data obtained after the application were analyzed with the help of the SPSS package program version by means of the“Fischer's Exact Test”,“Mann Whitney U Test”,“Wilcoxon signed Rank Test”tests. As a result, no statistical difference was found between the two groups in terms of gender, age, height and weight. In addition, no difference was found between the exercise and the combined group in terms of static and dynamic balance, gibbosity and quality of life, except for the visual perception evaluation parameter. Although the values of gibbosity and quality of life were higher in the combined group than in the exercise group, and the static balance was better in the exercise group, no statistically significant difference was found between the two groups.