İnmeli bireylerde servikal bölge mobilizasyonunun denge ve yürüme paramatreleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of cervical region mobilization on balance and walking parameters in individuals with stroke
  1. Tez No: 743729
  2. Yazar: AZİZ DENGİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE BASKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı inmeli bireylerde servikal bölge mobilizasyonunun denge ve yürüme paramatreleri üzerine etkilerinin incelenmesidir. Çalışmamıza 30-65 yaş arası, mini mental test puanı 24 ve üstü, modifiye rankin skalasına göre en fazla 3 puan alan 24 inmeli birey dahil edildi. Bireyler çalışma (Bobath yaklaşımı ve servikal mobilizasyon n=12) ve kontrol gubu (Bobath yaklaşımı n=12) olmak üzere randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Bireylerin demografik verileri, yürüme paramatreleri, denge parametreleri ve kraniyovertebral açı değerleri sırasıyla, klinik veriler değerlendirme formu, Spatio-Temporal Yürüme Analizi (LEGSystm), Portatif bilgisayarlı kinestetik denge cihazı (SportKAT 550) ve fotometre yöntemi ile değerlendirildi. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve sonrası olacak şekilde 2 kez yapıldı. Çalışma grubuna Bobath tedavisine ek olarak 4 hafta boyunca haftada 3 kez 15'er dakika servikal bölge eklem ve yumuşak doku mobilizasyonları, kontrol grubuna ise 4 hafta boyunca haftada 3 seans Bobath tedavisi uygulanmıştır. Tedavi sonunda servikal mobilizasyon uygulanan grubun sadece Bobath tedavisi uygulanan gruba kıyasla denge parametreleri, yürüme parametreleri (spatiotemporal) ve kraniyovertebral açı değerlerinde anlamlı iyileşmeler sağlandı (p0.05). Bu çalışmanın sonucuna göre; inmeli bireylerde denge, baş postürü ve yürüme parametrelerini geliştirilmesinde Bobath tedavisine ek olarak servikal mobilizasyonun uygulanması güvenli ve etkili bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of cervical mobilization on balance and gait parameters in stroke individuals. Twenty-four stroke individuals aged 30-65 years, with a mini mental test score of 24 and above, and with a maximum score of 3 according to the modified rankin scale, were included in this study. Individuals were randomly divided into 2 groups as study (Bobath approach and cervical mobilization n=12) and control group (Bobath approach n=12). Demographic data, gait parameters, balance parameters and craniovertebral angle values of individuals were evaluated with clinical data evaluation form, Spatio-Temporal Gait Analysis (LEGSystm), Portable computerized kinesthetic balance device (SportKAT 550) and photometer, respectivelyThe evaluations were performed 2 times before and after the treatment. In addition to the 1 hour Bobath treatment, the study group received 15 minutes of cervical region joint and soft tissue mobilizations 3 times per week along 4 weeks. The control group was treated with Bobath 3 days per week along 4 weeks and each session was 75 minutes. At the end of the treatment, significant improvements were achieved in the balance parameters, gait parameters and craniovertebral angle values of the cervical mobilization group compared to the only Bobath treatment group (p0.05). According to the results of this study; In addition to Bobath treatment, cervical mobilization is a safe and effective method for improving balance, head posture and gait parameters in patients with stroke.