Üriner inkontinansı olan kadınların uyguladıkları davranışsal çözüm yollarının belirlenmesi
Determining the behavioral solutions used by women with urinary incontinence
  1. Tez No: 743756
  2. Yazar: RABİA PINARBAŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEN ÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kontinans eylemi işeme siklusunun meydana gelmesidir. Üriner inkontinans ise idrar kaçırmanın her halini kapsamaktadır. Yapılan çalışmalar kadınlarda üriner inkontinansın fazlalığına dikkat çekmekte; çözüm arayışınınsa süre olarak geç başladığını göstermektedir. Kadınların yaşam şekilleri, geleneksel öğretiler ve toplumun bu durumu normal kabul etmesinin etkileri göz önünde elbetteki bulundurulmalıdır. Yaşanılan bu sağlık sorununun ise kadınlarda sosyal, fiziksel ve ruhsal anlamda olumsuz etkiler oluşturduğunu göstermektedir. Bu araştırmanın yapılmasının amacı ise kadınların üriner inkontinans yaşadıklarında, sağlık kuruluşlarına başvurma sürelerini araştırmak, bu süreç zarfında kendi yaşamlarını kolaylaştıracak ne gibi çözümler bulduklarını öğrenmektir. Araştırma örneklemi 2021 haziran ve 2022 haziran süreleri arasında İstanbul da bir kamu hastanesinde ,üroloji ve jinekoloji polikliniklerine başvuran ve üriner inkontinans problemi yaşayan , 120 kadın üzerinde yapıldı. Çalışmada; tanıtıcı bilgi formu , bristol kadın alt üriner yol semptomları soru formu, idrar kaçırma farkındalığı ölçeği , kullanıldı. Araştımada sayısal değişkenler normal dağılım koşulunu sağlanmadığından bağımsız iki grup karşılaştırmaları Mann Whitney U Testi, ikiden çok grup karşılaştırmaları Kruskal Wallis testi ile yapıldı. İkiden çok grupta alt grup analizleri Mann Whitney U testi ile yapılıp Bonferroni düzeltmesi ile yorumlandı. Sayısal değişkenler arası ilişkiler parametrik test koşulu sağlanmadığından Spearman Korelasyon Analizi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
The act of continence is the occurrence of the voiding cycle. Urinary incontinence covers all forms of urinary incontinence. Studies draw attention to the excess of urinary incontinence in women; it shows that the search for a solution starts late in terms of time. Of course, the effects of women's lifestyles, traditional teachings and society's acceptance of this situation as normal should of course be taken into account. It shows that this health problem has negative effects on women in social, physical and mental terms. The purpose of this research is to investigate the time it takes for women to apply to health institutions when they experience urinary incontinence, and to learn what solutions they find to make their lives easier during this process. The research sample was carried out on 120 women who applied to the urology and gynecology outpatient clinics in a public hospital in Istanbul between June 2021 and June 2022 and had urinary incontinence problems. In the study; Introductory information form, bristol female lower urinary tract symptoms questionnaire, urinary incontinence awareness scale, were used. Since the numerical variables did not meet the normal distribution condition in the study, comparisons of two independent groups were made with the Mann Whitney U Test, and comparisons of more than two groups were made with the Kruskal Wallis test. Subgroup analyzes in more than two groups were performed with Mann Whitney U test and interpreted with Bonferroni correction. The relationships between numerical variables were analyzed by Spearman Correlation Analysis, since the parametric test condition was not met.