Kripto para birimlerine yatırımda beyin aktivitesi
Brain activity in cryptocurrency investment
  1. Tez No: 957685
  2. Yazar: YİĞİT HAN GAZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ALTINIRMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, geleneksel finans teorilerinden ayrışan bireysel yatırımcı davranışlarını nörofinans perspektifinden incelemektedir. Özellikle kripto para piyasaları odağa alınarak, kripto para yatırımcısı olan ve olmayan bireylerin bilişsel, davranışsal ve nörofizyolojik karar alma süreçleri karşılaştırılmıştır. Dört aşamalı araştırma yönteminde, ilk ve son aşamalarda demografik bilgiler ve risk algıları anketlerle toplanmıştır. İkinci ve üçüncü aşamalarda ise katılımcılar, EEG kaydı eşliğinde Modifiye Iowa Kumar Görevi (IGT) simülasyonuna tabi tutulmuştur. Bu aşamalardan elde edilen olayla ilişkili potansiyeller (ERP) ve frontal asimetri gibi nörofizyolojik veriler detaylıca analiz edilmiştir. Bulgular, kripto para yatırımcılarının daha yüksek finansal bilgi ve risk toleransına sahip olduğunu, ancak piyasaların kendine özgü risklerinin de daha fazla farkında olduklarını göstermiştir. Davranışsal olarak, bu yatırımcılar IGT'de daha hızlı seçim süreleri sergilemişlerdir. Nörofizyolojik analizler, gruplar arasındaki temel farkın motivasyonel eğilimlerden ziyade finansal sonuçların işlenme süreçlerinde olduğunu ortaya koymuştur. Kripto para yatırımcıları, finansal kayıplara karşı istatistiksel olarak belirgin derecede daha düşük bir P300 tepkisi göstermişlerdir. Bu durum, kayıpları nöral düzeyde daha az önemli algıladıklarını ve yüksek volatiliteye uyum sağladıklarını düşündürmektedir. Çalışma, deneyimin finansal karar almanın sinirsel temelini nasıl şekillendirdiğine dair yeni bilgiler sunarak nörofinans alanına katkı sağlamaktadır. Riskli piyasalardaki insan davranışını anlamak için sadece kişilik özelliklerine değil, aynı zamanda nörobilişsel uyum mekanizmalarına odaklanmanın önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores individual investor behaviors diverging from traditional finance theories, through a neurofinance lens. Focusing on dynamic cryptocurrency markets, it comprehensively compares cognitive, behavioral, and neurophysiological decision-making processes in cryptocurrency investors and non-investors. The research employed a four-stage, multi-faceted methodology. Demographic data and financial risk perceptions were collected via questionnaires in the initial and final stages. During the second and third stages, participants underwent a Modified Iowa Gambling Task (IGT) simulation with Electroencephalography (EEG) recordings to assess risky decision-making tendencies. Neurophysiological data, including event-related potentials (ERP) and frontal asymmetry, were analyzed. Results show cryptocurrency investors possess higher financial literacy and risk tolerance than non-investors, yet are also more acutely aware of the unique risks in crypto markets. Behaviorally, these investors demonstrated faster response times in the IGT task, indicating increased cognitive efficiency or automatization. Neurophysiological analyses revealed that the primary difference between groups stems not from motivational tendencies but from how financial outcomes are processed. Specifically, cryptocurrency investors exhibited a statistically significantly lower P300 response to financial losses. This suggests they perceive losses as less significant or surprising at a neural level, having cognitively adapted to highly volatile environments. This thesis contributes new insights to neurofinance by showing how experience shapes the neural basis of financial decision-making. The findings underscore the importance of considering not only personality traits but also neurocognitive adaptation mechanisms in understanding human behavior within risky financial markets.