Mihver boru makinesi tutkallama sisteminin deneysel ve sayısal olarak incelenmesi
Experimental and numerical investigation of the core tube machine glueing system
- Tez No: 743940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KİBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Rulo tip temizlik kâğıdı üretiminde yarı mamul bir ürün olarak da kabul edilen mihver borular kullanılmaktadır. Mihver boru üretimi mihver boru makinelerinde; bobin halindeki karton kâğıdın sağma ünitelerinde açılıp, tutkallama ünitesinde yapıştırılacak yüzeye tutkalın sürülmesi sonrasında sargı makinesinde yer alan sargı mili etrafında kayış vasıtasıyla sarılıp, kesme ünitesinde belirlenen boylarda kesilmesi sağlanarak üretilmektedir. Bu çalışmada, mihver boru makinesi ve bu makinede yer alan tutkallama sistemi detaylı olarak incelendi. Tutkalın kâğıt üzerine aktarılmasının klasik yöntemler yerine, özgün olarak tasarlanan tutkallama aparatı ve sistemiyle gerçekleştirildi. Tutkallama aparatının ve sisteminin nihai tasarımı, sayısal ve deneysel olarak gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda elde edildi. Yeni tasarlanan tutkallama grubu için ideal çalışma şartlarında makine hızlarına bağlı olarak ihtiyaç olan pnömatik pompa basıncı için katsayılar elde edildi. Gerçekleştirilen çalışmaların nihayetinde mihver boru üretim makinesinde kullanılan klasik tutkallama grubuna göre çalışma sınır hızında %50'lik bir artış sağlandı. Ayrıca çalışma öncesi ve sonrası tutkallama grupları kıyaslandığında; bakım ve temizlik kaynaklı makine durma sürelerinin % 62,5 azaldığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Core tubes, which are also considered a semi-finished product, are used in the production of roll-type tissue paper. Core tubes are produced in core tube machines by opening the cardboard paper in the form of a bobbin in the unwinding units and applying the glue to the surface to be adhere the gluing unit. Then, they are wrapped around the winding shaft in the winding machine using a belt and cutting in the determined lengths in the cutting unit. In this study, the core tube machine and the gluing system were examined experimentally and numerically. The transfer of the glue onto the paper was carried out with a specially designed gluing apparatus instead of the classical methods. The most efficient design of the gluing apparatus was obtained thanks to numerical and empirical studies. For the newly designed gluing group, the coefficients were obtained for the required pneumatic pump pressure, depending on the machine speeds, under ideal working conditions. At the end of the studies carried out, a 50% increase in the working limit speed was achieved compared to the classical gluing group used in the axis pipe production machine. Additionally, when newly specially designed and classic gluing compared each other, it was determined that machine downtimes due to maintenance and cleaning decreased by 62.5%.