Teaching with technology: A Multiple-case study of secondary teachers' practices of geogebra use in mathematics teaching
Teknolojiyle öğretim: Ortaöğretim matematik öğretmenlerinin geogebra kullanımına ilişkin çoklu durum çalışması
- Tez No: 743976
- Danışmanlar: PROF. DR. KENNETH RUTHVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Cambridge
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Teknolojinin eğitim üzerindeki etkisi son yıllarda artmasına rağmen eğitimde teknolojiden yararlanmanın, özellikle matematik eğitiminde kullanımının yavaş olduğu görülmüştür. Matematik sınıflarında teknolojinin entegrasyonunda öğretmenlerin merkezi bir role sahip olduğu ve bu durumun yapılan araştırmalara konu olması gerekliliği belirlenmiştir. Bu bağlamda, teknolojinin sınıflara başarılı bir şekilde entegrasyonunu kolaylaştırmaya yardımcı olmak için öğretmenlerin teknolojiyi öğretimlerine etkili bir şekilde entegre etme sürecini anlamak önem arz etmektedir. Bu araştırma, derslerde teknolojinin kullanımını ve gerekli mesleki bilgi türlerini şekillendiren sınıf uygulamalarını yapılandıran temel özelliklere ilişkin önerilen bir kavramsal çerçeveyi (Ruthven, 2009) derinlemesine inceleyerek, sınıflarda teknoloji entegrasyonuna ilişkin daha kapsamlı bir anlayış geliştirmeyi amaçlamıştır. Ortaöğretim matematiği bağlamında GeoGebra'nın (Dinamik Matematik Yazılımı) kullanımına odaklanan bu durum çalışması, İngiltere'de üç matematik öğretmeninin öğretim uygulamalarını ve mesleki bilgilerini araştırmıştır. Bu kavramsal çerçeveye uygun olarak, GeoGebra'yı öğretimlerinde kullanmanın farklı aşamalarında olan bu öğretmenlerin sınıf uygulamaları, ilgili mesleki uzmanlığın karakterine ve bu uzmanlığın geliştiği sürece ışık tutmak amacıyla analiz edilmiştir. Görüşmeler ve ders gözlemleri kullanılarak veri üçgenlemesi yapılan bu durum çalışmasının analizi öğretmenlerin GeoGebra kullanma sürecinde sınıf uygulamalarını uyarlama yollarını ve mesleki bilgilerinin gelişimine dair bazı göstergeler ortaya koymuştur. Çalışmanın ana sonucu olarak, öğretmenlerin GeoGebra ile yaptıkları sınıf uygulamalarının farklı konuların öğretiminde benzerlik göstermelerine rağmen, bu yazılımla öğretmeyi öğrenme açısından bulundukları aşamanın, özellikle işlevsel bir kaynak sistemi ve uygun bir aktivite formatı (öğretim tekniği) kurma ve konuları ele almak için uygun öğretim şemaları oluşturma konusunda farklılıklar gösterdikleri belirlenmiştir. GeoGebra kullanımında en deneyimli öğretmenin, GeoGebra kullanımını pedagojik yaklaşımına göre etkili bir şekilde uyarlayabildiği görülmüştür. Bu öğretmenin özellikle ders bölümleri arasındaki geçişlerinin ve kaynak sistemini yönetiminin daha akıcı olduğu ve aynı zamanda öğretilen konulara dair daha zengin öğretim şemaları geliştirdiği belirlenmiştir. Bu çalışma aynı zamanda“Sınıf Uygulamalarını Yapılandıran Özellikler”çerçevesinin öğretmenlerin teknoloji kullanımı ile uyum sürecini inceleme açısından yararlı olduğunu kanıtlamış ve bu çerçevenin geliştirilmesine yapıcı katkılar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Although the influence of new technologies on education has been increasing over recent decades, the incorporation of technology, particularly into mathematics education, has been slow. It has become apparent that teachers have a central role in the integration of technology in mathematics classrooms, which needs more attention when it comes to researching this issue. In this regard, understanding the process that teachers go through to appropriate technology effectively into their instruction is of crucial importance to help facilitate the successful integration of technology into classrooms. This research aimed at developing a more comprehensive understanding of technology integration in classrooms, by examining further a proposed model of key structuring features of classroom practice (Ruthven, 2009) which shape the use of technology in lessons and the kinds of professional knowledge required. Focusing on the use of GeoGebra (Dynamic Mathematics Software) in the context of English secondary school mathematics, this case study investigated the teaching practices, and craft knowledge of three teachers. In accordance with this conceptual framework, the classroom practices of these teachers, who were at different stages of using GeoGebra in their teaching, were analysed with the aim of shedding light on the character of the relevant expertise and the process through which it developed. The case study analysis, using data triangulation of interviews and lesson observations, illustrated ways in which teachers adapted their classroom practices and provided some indications of the growth of their craft knowledge in the course of appropriating GeoGebra. The main conclusion was that although teachers' classroom practices with GeoGebra appeared consistent across the topics, the stage they were at in terms of learning to teach with this software indicated differences especially in regard to establishing a functioning resource system and appropriate activity formats, and to developing a script for handling those topics. It became evident that the most experienced teacher had been able to fine-tune his use of GeoGebra to his pedagogical approach: he was not only more fluent in shifting between lesson segments and in managing his system of resources, but he had developed much richer curriculum scripts for the topics taught. This study also proved the usefulness of the Structuring Features of Classroom Practice framework for examining teachers' adaptation process with the use of technology and provided constructive contributions to the development of this framework.