Sergileme tasarımı bağlamında küratör olarak grafik tasarımcı
Graphic designer as curator in the context of exhibition design
  1. Tez No: 743983
  2. Yazar: DİCLE YILDIRIM CEVİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. TUĞCAN GÜLER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
“Sergileme Tasarımı Bağlamında Küratör Olarak Grafik Tasarımcı”başlıklı tez çalışmasında, grafik tasarım alanına daha önce bakılmamış açılardan yaklaşılarak sürecin 21. yüzyıl tasarım dünyasındaki yeri ve grafik tasarımın genişleyen anlamları irdelenmiştir. Araştırmada, grafik tasarımcının, tasarım içerikli sergilerde küratörlük ve sergi ile kurduğu bağı incelenmiş, alana yenilikçi bir yaklaşım kazandırmaya çalışılmıştır. Tezde sergilerin değerini ve geçmişten gelen sergileme politikası, grafik tasarım disiplini içerisinde yeniden düşünülerek, küratörlük, arabuluculuk, üretim ve uygulamaya olan yansımaları vurgulanmıştır. Tezin birinci bölümünde, grafik tasarım süreci metodoloji ve terminoloji ekseninde ortaya koyulmuş; olası teorilerin çıkışına zemin hazırlanması amaçlanmıştır. İkinci bölümde grafik tasarımcıların yer aldığı sergiler ele alınmış, grafik tasarımın sergilenmesini uluslararası örnekler üzerinden aktarılmış; tasarımı ortaya çıkaran sergileri, mekânları ve temaları derinlemesine bir anlayışla detaylandırılmıştır. Üçüncü bölümde sergi yapımı ve küratör olarak grafik tasarımcının potansiyellerine değinilmiş, küratöryel yetilerinin gözler önüne serilmesi hedeflenmiştir. Tez çalışması birincil ve ikincil kaynaklardan literatür taraması yöntemi ile gerçekleştirilmiş, ek olarak araştırmaya ulusal ve uluslararası önemli isimler ile yapılan röportajlar eşlik etmiştir. Tasarımcının küratörlük rollerini araştıran ve sorgulayan girişimlere ve örneklere yer veren araştırmayla, son yıllarda grafik tasarımcıların sergileme ve küratörlük tutumuna yönelik bakış açılarının değiştiğini gösteren işaretleri ortaya çıkarılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis titled“Graphic Designer as Curator in the Context of Exhibition Design”, the place of the process in the 21st century design world and the expanding meanings of graphic design are examined by approaching the field of graphic design from previously unseen angles. In the research, the connection that the graphic designer established with curation and design exhibitions was examined, and an innovative approach was tried to be brought to the field. In the thesis, the value of exhibitions and the exhibition policy from the past were rethought within the discipline of graphic design, and its reflections on curation, mediation, production and practice were emphasized. In the first part of the thesis, the graphic design process is revealed in the axis of methodology and terminology, and it is aimed to prepare the ground for the emergence of possible theories. In the second part, the exhibitions in which graphic designers took part were discussed, the exhibition of graphic design was conveyed through international examples; the exhibitions, spaces and themes that reveal the design are detailed with an in-depth understanding. In the third chapter, the potentials of the graphic designer as an exhibition organizer are mentioned and it is aimed to reveal their curatorial abilities. The thesis study was carried out with the literature review method from primary and secondary sources, in addition to the research, interviews with important national and international figures were accompanied. With the research, which includes initiatives and examples that explore and question the curator roles of the designer, it is aimed to reveal the signs showing that the perspectives of graphic designers towards exhibition and curation attitudes have changed in recent years.