Kur'an'ı kâinat ve insan kitabı ile anlama ve yorumlamanın imkânı
The opportunity of understanding and interpreting the Qur'an with the uni̇verse and the human book
- Tez No: 744295
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
“Kur'an'ı Kâinat ve İnsan Kitabı ile Anlama ve Yorumlamanın İmkânı”isimli bu çalışma giriş, iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmakta olup giriş kısmında araştırmanın konusu, önemi, amacı, kapsamı ve kaynakları ele alınmış, araştırmayı tanıtan ve araştırmaya temel teşkil edecek olan bilgiler muhtasar şekilde verilmiştir. Birinci bölümde ayet ve kâinat kavramları izah edildikten sonra, kâinatın yaratılması, kâinattaki ilahi plan, eşsiz düzen ve ince ölçü, göklerle yerin yaratılması, gök cisimleri, gökyüzü olayları, yeryüzü, yeryüzündeki bazı hadiseler ve top yekûn kâinatın yaratıcısına işaret etmesi gibi konularla ilgili ayetler ele alınmıştır. Bunların hikmet boyutlarına değinilerek Allah Teâlâ'ya işaret eden deliller ortaya konulmuştur. İkinci bölümde ise insanın yaratılması, yaratılış safhaları, şerefi, ayet ve halife olması, faniliği ve transhümanizm gibi konular yine ilgili ayetler çerçevesinde incelenmiş, Allah Teâlâ'nın, insanın yaratılışındaki kudreti dikkatlere sunulmuş, insandaki yaratıcısına işaret eden deliller ortaya konulmuştur. Sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme yapılarak Kur'an, kâinat ve insan kitaplarının birlikte anlaşılması ve yorumlanmasının mümkün ve gerekli olduğu neticesine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, titled“ The Opportunity of Understanding and Interpreting the Qur'an With the Universe and the Human Book”, consists of two chapters and conclusions, and in the introduction section, the subject, importance, purpose, scope and resources of the research are discussed, and the information that will promote the research and form the basis of the research is given in a consecius way. After explaining the concepts of verse and universe in the first chapter, verses related to the creation of the universe, the divine plan in the universe, the unique order and fine measure, the creation of the heavens and the earth, celestial bodies, sky events, earth, some events on earth and the point of pointing to the creator of the total universe are discussed. By mentioning the dimensions of their wisdom, evidence pointing to Allah Has been presented. In the second chapter, issues such as the creation of man, the stages of creation, his honor, his being a verse and caliph, his mortality and transhumanism were examined within the framework of the relevant verses, the power of Allah in the creation of man was presented to the attention, and evidence pointing to the creator of man was presented. In the conclusion section, a general evaluation was made and it was concluded that it was possible and necessary to understand and interpret the Quran, the universe and human books together.