Otantik liderliğin işyeri mutluluğuna etkisinde örgüt kültürünün aracılık rolü
The mediating role of organizational culture in the effect of authentic leadership on workplace happiness
- Tez No: 744431
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Araştırmanın amacı; otantik liderlik, örgüt kültürü ve işyeri mutluluğu arasındaki ilişkileri incelemek, varsa otantik liderliğin işyeri mutluluğu üzerindeki etkisinde örgüt kültürünün aracılık rolünü belirlemektir. Araştırmanın evrenini; Yükseköğretim Bilgi Sistemi Öğretim Elemanı 2021 yılı raporuna göre TR63 bölgesindeki (Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye) devlet üniversitelerinde görev yapan toplamda 3649 adet akademisyen oluşturmaktadır. Örneklem seçiminde“kolayda örnekleme”yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada anket tekniği kullanılarak veriler toplanmıştır. Anketin uygulanması hem Google Form üzerinden çevrimiçi olarak hem de yüz yüze yapılmıştır. Verilerin toplanma süreci 17.09.2021-26.12.2021 tarihleri arasında gerçekleşmiş olup, toplam 386 adet anket doldurulmuştur. Anketlerin 32 tanesi katılımcıların eksik veya hatalı doldurması nedeniyle geçersiz kabul edilmiş ve analize dahil edilmemiştir. Kalan 354 adet anket ile analizler yapılmıştır. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda elde edilen veriler, istatistiki paket program olan“SPSS 22”ve“AMOS 22”aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma bulgularının incelenmesinde, öncelikli olarak tanımlayıcı istatistiklere yer verilmiş, daha sonra ölçeklere ilişkin doğrulayıcı faktör analizleri ve güvenirlik analizleri yapılmıştır. Araştırmaya konu olan temel değişkenlerin birbirleri ile olan ilişkilerini, üzerindeki toplam, doğrudan ve dolaylı etkilerinin yönünü ve gücünü istatistiksel açıdan incelemek üzere kurulan hipotezler, SPSS paket programı ve AMOS Yapısal Eşitlik Modellemeleri ile test edilmiştir. Son olarak yapılan analizler neticesinde ortaya çıkan bulgular tartışılmış ve gerekli öneriler sunulmuştur. Yapılan analizler sonucunda; otantik liderlik, örgüt kültürü ve işyeri mutluluğu arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca otantik liderliğin işyeri mutluluğuna etkisinde örgüt kültürünün kısmi aracılık rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is; to examine the relationships between authentic leadership, organizational culture and workplace happiness, and to determine the mediating role of organizational culture in the effect of authentic leadership, if any, on workplace happiness. The universe of the research; According to the Higher Education Information System Instructor 2021 report, a total of 3649 academicians working in state universities in the TR63 region (Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye). The“convenience sampling”method was used in the selection of the sample. Data were collected using the questionnaire technique in the study. The application of the questionnaire was made both online via Google Form and face to face. The data collection process took place between 17.09.2021 and 26.12.2021, and a total of 386 questionnaires were filled. 32 of the questionnaires were considered invalid due to incomplete or incorrect filling of the participants and were not included in the analysis. Analyzes were made with the remaining 354 questionnaires. The data obtained in line with the results of the research were analyzed through statistical package programs“SPSS 22”and“AMOS 22”. In the analysis of the research findings, firstly descriptive statistics were included, then confirmatory factor analyzes and reliability analyzes of the scales were performed. The hypotheses established to statistically examine the relationship between the main variables subject to the research, the direction and power of their total, direct and indirect effects on them, were tested with the SPSS package program and AMOS Structural Equation Modeling. Finally, the findings that emerged as a result of the analyzes were discussed and necessary suggestions were presented. As a result of the analyzes; A positive and significant relationship was found between authentic leadership, organizational culture and workplace happiness. In addition, it has been concluded that organizational culture has a partial mediating role in the effect of authentic leadership on workplace happiness.