Miyofasyal gevsetme tekniklerinin opera sanatçıları üzerindeki etkisinin kolay şarkı söyleme anketi ile değerlendirilmesi
The effects of myofacial release techniques on opera singers with ease test
  1. Tez No: 744726
  2. Yazar: CUMHUR GÖRGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. ŞEBNEM ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, Eylül 2020–Ağustos 2021 tarihleri arasında pandemi sebebiyle uzaktan eğitim ile yürütülmüştür. Çalışmamıza 21 opera sanatçısı dahil edilmiştir. Anket, sanatçıların sosyodemografik verilerini araştırmak amacıyla da kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan egzersiz ve miyofasyal gevşetme eğitim videosu Dr. Fzt. Ayça Aklar Çörekçi tarafından hazırlanmıştır ve çalışmaya katılan her birey kendine uygulamıştır. Miyofasyal gevşetme sonrası ses performansı Kolay Şarkı Söyleme Değerlendirme soru formu ile değerlendirilmiştir. Kolay Şarkı Söyleme Değerlendirme (EASE) soru formu geniş ölçüde ses performansını belirlemek amacıyla kullanılmıştır. Buna ek olarak, EASE soru formu şarkı söyleme sırasında değişen vokal yükü değerlendirmek için önemli bir araç olabilir. Araştırma iki bölümden oluşturulmuştur. Birinci bölümde Ankete katılan her bireyden sırasıyla vücut ve ses egzersizi yapmaları, bir eser seçmeleri ve eserlerinde rahat hissetmedikleri veya çalışmak istedikleri bir cümleyi (fraz) söylemeleri istenmiştir. Sanatçılar seçtikleri parçadaki müzik cümlesini söyledikten sonra Kolay Şarkı Söyleme Değerlendirme (EASE) formunu doldurmuşlardır. İkinci bölümde ise miyofasyal gevşetme ve egzersiz eğitim videosu izleyip bunları sırasıyla kendilerine uyguladıktan sonra tekrar aynı formu doldurmaları istenmiştir ve iki form arasındaki değişim analiz edilmiştir. Analizler SPSS Versiyon 22.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmaya göre, miyofasyal gevşetmenin ses performansında etkili olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study is to understand effect of myofascial releasing on voice performing in parallel with EASE parameters for singing students. We have been studying the research starting from September 2020 and August 2021 and it was carried out by online education due to the pandemic. Participants of the study were opera singers. Participant number is 21. In addition to sociodemographic features, EASE test was used. The Evaluation of the Ability to Sing Easily (EASE) is a concise clinical tool to assess singer's perceptions of the current status of their singing voice with good measurement properties. EASE used to evaluate voice performing of participants. Furthermore, it may evidence a useful tool to measure changes in the singing voice as indicators of the effect of vocal load. The study cons\st of two stages. In the f\rst stage, the part\c\pants are asked to warm-up the\r body and vo\ce , then to choose a phrase and s\ng a part of \t wh\ch they are uncomfortable s\ng\ng and need to work on. Then, they completed the EASE quest\onna\re when they felt ready. In the second stage, the part\c\pants are asked to apply myofasc\al release and exerc\se techn\ques on the\r own follow\ng an \nstruct\onal v\deo and afterwards take the EASE aga\n. The scores between the f\rst and second part are analyzed. For stat\st\cal analys\s SPSS Vers\on 22.0 program was used.