Güneş, dünya ve ay ünitesinde ters yüz sınıf modelinin farklı sosyo-ekonomik düzeydeki öğrencilerin başarı ve eleştirel-analitik düşünme becerisine etkisi
The effect of the flipped classroom model in the sun, earth and moon unit on achievement and critical-analytical thinking skills of students at different socio-economic levels
  1. Tez No: 744873
  2. Yazar: AHMET MUTLU ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİ KALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, ters yüz sınıf modelinin farklı sosyo-ekonomik düzeydeki öğrencilerin akademik başarısına ve eleştirel-analitik düşünme becerilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu sebeple, farklı sosyo-ekonomik düzeyde olan öğrencilerin yer aldığı iki okul belirlenmiştir. Çalışmanın örneklemi, 2021-2022 eğitim-öğretim yılı Erzurum ili Yakutiye ilçesine bağlı düşük sosyo-ekonomik düzeydeki öğrencilerin öğrenim gördüğü bir ortaokuldan 30 öğrenci ve yüksek sosyo-ekonomik düzeydeki öğrencilerin öğrenim görmekte olduğu başka bir ortaokuldan 52 öğrenci olmak üzere toplam 82 öğrenciden oluşmaktadır. Okullarda seçkisiz atama yolu ile birer şubeden oluşan deney ve kontrol grubu olmak üzere iki şube belirlenmiştir. Deney grubunda ters yüz sınıf modeli, kontrol grubunda ise MEB'in uygulamakta olduğu mevcut öğretim modeli uygulanmıştır. Çalışmada ön test-son test kontrol gruplu tek faktörlü yarı deneysel desen kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, öğrencilerin öğrenme düzeylerini belirlemek için 25 soruluk“Güneş, Dünya ve Ay Başarı Testi”kullanılırken, öğrencilerin eleştirel-analitik düşünme becerileri düzeylerini belirlemek için 72 sorudan oluşan“Cornell Koşullu Sorgulama Testi”kullanılmıştır. Araştırmada toplanan tüm veriler bir istatistik paket programı ile çözümlenmiş ve değerlendirmeler yapılmıştır. Analizlerde anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Çalışmada, çevrimiçi bir platform olan Edpuzzle kullanılarak uygulanan ters yüz sınıf modelinin, farklı sosyo-ekonomik düzeydeki öğrencilerin akademik başarıları ve eleştirel-analitik düşünme becerileri üzerinde anlamlı düzeyde artış sağladığı görülmüştür. Bu sebeple teknolojik imkânların öğrenme süreçleri içerisinde kullanılmasının öneminin arttığı çağımızda, eğitim teknolojisi araçlarıyla bütünleştirilebilen ters yüz sınıf modeli, fen bilimleri alanında iyi bir öğrenme enstrümanı olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of the flipped classroom model on academic achievement and critical-analytical thinking skills of students at different socio-economic levels. For this purpose, two schools with students belonging to different socio-economic levels have been selected. The sample group of this study consists of a total of 82 students, consisting of 30 students at a low socio-economic level studying at a secondary school in the 2021-2022 academic year and 52 students at a high socio-economic level studying at another secondary school in the 2021-2022 academic year, both schools being located at the Yakutiye district of Erzurum province. Two classrooms of each school were selected as experimental and control groups each consisting of one classroom by random assignment. The flipped classroom model was applied for the experimental group and the current teaching model applied by the Ministry of Education was applied for the control group. The study was designed with a one factor semi-experimental design with pre-test-post-test control groups. A“Sun, Earth and Moon Achievement Test”consisting of 25 questions that aims to determine students' learning levels and the“Cornell Conditional Reasoning Test”consisting of 72 questions that aims to determine students' critical-analytical thinking skills levels were used as data collection tools. All data collected in the study were analyzed with a statistical package program and evaluated. The significance level was accepted as 0.05 for the analyses. As a result of the study, it was found that the flipped classroom model that was applied using an online platform named Edpuzzle significantly increased the academic achievement and critical-analytical thinking skills of students at different socio-economic levels. Therefore, in this age when the importance of using technological resources in learning processes is ever increasing, the flipped classroom model which can be integrated with educational technology tools can be utilized as a decent learning instrument in the field of science.