Endüstri 4.0 uygulamalarının tedarik zinciri performansına etkisi
The effect of industry 4.0 applications on supply chain performance
  1. Tez No: 745131
  2. Yazar: FATMA BÜŞRA KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER AKÇACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günümüzde, sürekli değişen ve gelişen teknoloji, bireyler ve işletmeler için birçok uygulamayı beraberinde getirmektedir. Ancak bu uygulamaları tedarik zinciri ve üretim süreci içerisine entegre etmek, ek maliyet oluşturabileceği gibi ek işgücü ihtiyacı da oluşturabilmektedir. Bu gibi nedenler teknolojiyi benimseme konusunda firmaların kararlarını etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Endüstri 4.0 uygulamalarının Tedarik Zinciri Performansına olan etkisini test etmektir. Bu tez çalışmasının bir diğer amacı ise firmaların çalışan sayısı, hukuki yapısı ya da faaliyet yılı gibi etmenler ile Endüstri 4.0 kullanımı ve Tedarik Zinciri Performansı arasında herhangi bir farklılık oluşup oluşmadığını incelemektir. Bu amaç için toplam 103 üretici firmaya anket uygulaması yapılmıştır. Bu anket sonuçları, SPSS İstatistik 22 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Firmalardan toplanan verilere, faktör analizi uygulanarak boyutlar elde edilmiştir. Bu veriler daha sonra Yüzde – Frekans Analizi, T-Testi, Korelasyon ve Regresyon Analizi gibi testlere tabi tutularak bulgular elde edilmiştir. T-Testi Analizi sonucunda Siber Fiziksel Sistemler teknolojisini kullanım düzeyinin firmaların faaliyet yılına göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Firmaların çalışan sayısı ile Büyük Veri, Siber Fiziksel Sistemler ve Bulut Bilişim boyutlarının kullanım düzeyi arasında da anlamlı bir farklılık olduğu bulunmuştur. Ayrıca Bulut Bilişim boyutu kullanım düzeyi ile firmaların hukuki yapısı arasında da yine anlamlı bir farklılık oluştuğu görülmüştür. Ancak katılımcı firmaların çalışan sayısı, faaliyet yılı ve hukuki yapıları ile Tedarik Zinciri Performansı arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadığı sonucu ortaya çıkmıştır. Yapılan Regresyon analizi sonuçlarına göre Yapay Zeka ve Bulut Bilişim boyutlarının Maliyet Performansı boyutu üzerinde, Bulut Bilişim Boyutunun Müşteri Performansı boyutu üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Korelasyon Analizleri sonuçlarına göre Bulut Bilişim, Siber-Fiziksel Sistemler, Büyük Veri ve Yapay Zeka boyutları ile Tedarik Zinciri Performansı boyutları arasında pozitif yönlü ve zayıf bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, constantly changing and developing technology brings many applications for individuals and businesses. However, integrating these applications into the supply chain and production process may create additional costs as well as create the need for additional labor. Such reasons may affect the decisions of companies in adopting technology. This study aims to test the effect of Industry 4.0 applications on Supply Chain Performance. Another aim of this thesis is to determine whether have a statistically significant difference between factors such as the number of employees, legal structure, and year of activity of companies and the level of use of Industry 4.0 or Supply Chain Performance. For this purpose, a questionnaire was applied to a total of 103 manufacturers. These survey results were analyzed using the SPSS Statistics 22 program. The dimensions were obtained by using factor analysis to the data collected from the companies. These data were then subjected to tests such as Percent-Frequency Analysis, T-Test, Correlation and Regression Analysis, and obtained findings. As a result of the T-Test Analyses, it is found that there is a significant difference between the Cyber-Physical Systems dimension and the year of activity of companies. Furthermore, it is found that there is a significant difference between the number of employees of the companies and the use of Big Data, Cyber-Physical Systems, and Cloud Computing dimensions. Likewise, there is a significant difference between the Cloud Computing dimension and the legal structure of the companies. But it is found that there is no significant difference between the number of employees, year of activity, and legal structure of the participating companies and their Supply Chain Performance. As a result of the Regression Analyses, it is found that there are positive and significant impacts of Artificial Intellegence and Cloud Computing dimensions on the Consumer Performance dimension and Cloud Computing dimension on the Cost Performance dimension. According to the results of the Correlation Analyses, it is found that there is a positive and weak relation between Cloud Computing, Cyber-Physical Systems, Big Data, and Artificial intelligence dimensions and Supply Chain Performance dimensions.