Self-regulation and self-efficacy of Turkish EFL learners in online learning within hybrid education context
Hibrit eğitim bağlamında yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin çevrimiçi öğrenmede öz-düzenlemeleri ve öz-yeterlilikleri
- Tez No: 745244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN KAVANOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünya çapında bireylerin hayatlarını neredeyse her anlamda etkileyen COVID-19 pandemisinin bir sonucu ve Yüksek Öğretim Kurumu tarafından belirlenen rehberler doğrultusunda Türkiye'deki yüksek öğretim kurumlarının çoğunluğu hibrit eğitim yöntemini benimsemiştir. 2021-2022 akademik yılının güz dönemi içerisinde mevcut olan eğitim ortamını aydınlatmak amacıyla yapılan bu çalışma, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk hazırlık sınıfı öğrencilerinin hibrit eğitim sisteminin çevrimiçi bölümüne dair görüşleri ve algılanmış yeterlilikleri ile alakalı açıklamalarda bulunma amacı güderek, bu öğrencilerin çevrimiçi öğrenme öz-yeterlilikleri ve çevrimiçi öz-düzenlemeleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. 288 hazırlık sınıfı öğrencisinin oluşturduğu katılımcı grubundan veri toplama amacıyla Çevrimiçi Öğrenme Öz-Yeterlilik Ölçeği ve Çevrimiçi Öz-Düzenleme Ölçeğinin Türkçe adaptasyonları kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen verileri doğrulamak ve içeriğin kapsamını genişletmek amacıyla 13 tane İngilizce öğrenen Türk hazırlık sınıfı öğrencisiyle, hibrit eğitim modeli ve bileşenlerine yönelik algılarını belirlemek amacıyla yarı-yapılandırılmış görüşmeler yürütülmüştür. Bulgular İngilizce öğrenen Türk hazırlık sınıfı öğrencilerinin çevrimiçi öğrenme ortamlarında kendilerini öz-düzenleme becerileri ve öz-yeterliliğe sahip gördüklerini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte kadın öğrencilerin öz-düzenleme algılarının erkek öğrencilere göre daha olumlu olduğu bulunmuştur. Genel olarak incelendiğinde, öğrencilerin hibrit öğrenme ve ilgili bileşenlere yönelik algılarının bir çok konu ve tavsiye ortaya koyduğu sonucuna varılmıştır. Öğretmenlerin ve karar mercilerinin çevrimiçi ve hibrit öğrenme ortamları söz konusu olduğunda, öğrencilerde öz-düzenlemeli ve öz-yeterlilik sergileyen tutumlar geliştirmeye yönelik çalışmalar yapması yönünde tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a result of the worldwide COVID-19 pandemic, which affected almost every aspect of the daily lives of individuals, the majority of higher education institutions in Turkey adopted a hybrid education approach in line with the guidelines provided by the Council of Higher Education. In order to illuminate the educational environment, present as of the fall semester of the academic year 2021-2022, this study examines the relationship between online learning self-efficacy and online self-regulation of preparatory class Turkish learners who are learning English as a Foreign Language (EFL) in order to provide a clear picture of the learners' perspective and perceived capabilities regarding the online portion of the hybrid education system. Turkish adaptations of the Online-Learning Self-Efficacy Scale (OLSES) and Online Self-regulated Learning Questionnaire (OSLQ) were utilized in collecting data from the pool of participants, which involved 288 preparatory class Turkish EFL learners. In order to validate and expand the content of the findings of the scales, semi-structured interviews regarding their perceptions related to the hybrid education model and its components were conducted with 13 Turkish EFL learners. The findings reveal that preparatory year Turkish EFL learners perceive themselves to be self-efficacious and self-regulated at a satisfactory level in online learning environments. Furthermore, certain socio-demographic variables were collected and analyzed in order to explore the concepts in depth. It was found that female learners' perceptions of their self-regulation in online environments were more positive than male learners' views. Overall, it was concluded that learners' perceptions regarding hybrid learning and related components unveiled several issues and suggestions. Several implications that advised instructors and policy-makers to work towards developing self-regulatory and self-efficacious behavior in students when online or hybrid learning contexts are concerned were made as well.