Ortaokul öğrencilerinin hibrit eğitime ilişkin görüşlerinin incelenmesi
The investigation of secondary school students' views on hybrid education
- Tez No: 745222
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜRŞET ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma, ortaokul öğrencilerinin hibrit eğitime ilişkin görüşlerini ortaya çıkarmak amacı ile yapılmıştır. Araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma evrenini Mardin ili Artuklu ilçesinde 2021-2022 yılı ikinci döneminde eğitim öğretim gören toplam 998 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmanın nicel bölümünde araştırmacı tarafından geliştirilen Hibrit Eğitim Modeli Görüş Ölçeği, nitel bölümünde ise yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel bölümün analizinde SPSS paket programından yararlanılmış, nitel bölümün analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin hibrit eğitimin avantajları ile hibrit eğitimin sosyal ilişkilere ve hayat kalitesine etkisi konusunda kararsız oldukları, hibrit eğitim modelini tercih etmedikleri tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan çeşitli karşılaştırmalarda okul türü, sınıf düzeyi, anne ve baba eğitim durumu, kardeş sayısı ve ailenin gelir düzeyine göre bu görüşlerin anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Bunlara göre farklı özelliklere sahip öğrencilerin birbirine yakın ve kararsız düzeyde oldukları görülmüştür. Ancak cinsiyet ve dijital kaynaklarda geçirilen süreye göre öğrencilerin görüşleri anlamlı farklılık göstermektedir. Erkek öğrenciler ve teknolojide geçirdiği süre daha fazla olan öğrenciler, hibrit eğitime yönelik daha olumlu bir yaklaşıma sahiptirler. Ayrıca araştırmada öğrencilerin, hibrit eğitimin avantaj ve dezavantajları, uygulamada yaşadıkları zorluklar ve önerileri ile ilgili görüşleri çalışmada detaylı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of revealing secondary school students' views on hybrid education. Mixed research model was used in the research. And, the population of the research consists of a total of 998 secondary school students studying in the 2 nd semester of 2021-2022 in the Artuklu district of Mardin. In the quantitative part of the study, the Hybrid Education Model Opinion Scale, developed by the researcher, and in the qualitative part, a semi-structured interview form was used. SPSS was used in the analysis of the quantitative part, and the content analysis method was used in the analysis of the qualitative part. As a result of the research, it was determined that the students were undecided about the advantages of hybrid education and the effect of hybrid education on social relations and quality of life, and they did not prefer the hybrid education model. In addition, in various comparisons made, it was determined that these views did not differ significantly according to the type of school, grade level, education level of the parents, the number of siblings and the income level of the family. According to these, it was seen that students with different characteristics were close to each other and were at an undecided level. However, students' opinions differ significantly according to gender and time spent in digital resources. Male students and students who spend more time in technology have a more positive approach to hybrid education. In addition, the students' views on the advantages and disadvantages of hybrid education, the difficulties they experienced in practice and their suggestions were presented in detail in the study