The case of marginalised Victorian women: An analysis of Charles Dickens's Oliver Twist and Hard Times through Kate Millett's feminism
Marjinalize Viktoryen kadınları örneği: Kate Millett'in feminizminden Charles Dickens'ın Oliver Twist ve Zor Zamanlar'ın analizi
  1. Tez No: 745255
  2. Yazar: TUBA KIRMIZIGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİNA CEMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezin amacı, Viktorya toplumunu, Zor Zamanlar ve Oliver Twist gibi 19. Yüzyıl romanlarındaki yansımaları ile feminist teori bağlamında analiz etmektir. Kadınların, çocukluk yıllarından itibaren ataerkil toplumda karşılaştıkları istismar ve ayrımcı tutumlar ana sorunlardan biri olarak ele alınmış dolayısıyla, bu kısımlar da titizlik içerisinde incelenmiş ve araştırmaya eklenmiştir. Kadınların ve çocukların hem Viktoryen edebiyatı ilüsturasyonlarında, hem de farklı dönemlerde içinde bulundukları bedbaht durum, bu tezin yazarına konuya ışık tutması için ilham vermiştir. Bahsi geçen romanlardaki belli başlı bölümleri açıklamak ve fikir edinmek hususunda, Kate Millett'in Cinsel Politika adlı teori kitabı, ikincil kaynak olarak kabul edilmiştir. Millett kitabında, cinsiyetler arasındaki eşitsizliğin dini ve psikolojik nedenlerini irdelemekte ve tarihte kadının yanlış yorumlanmasını bu eşitsizliğe sebep göstermektedir. Çalışma esas olarak kadınlar ve çocuklar gibi daha zayıf durumda görülen gruplar üzerinde yoğunlaştığından, Viktorya dönemi toplumunu gerçekçi bir şekilde kaleme alan Charles Dickens'ın başyapıtları tezde tartışılan konuyu desteklemek ve örneklendirmek amacıyla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The present dissertation aims to analyse Victorian society and its reflection in the 19th-century novels such as Hard Times and Oliver Twist within the feminist framework. Discriminative attitudes in a patriarchal society and how females meet abuse from childhood are among the main concerns; therefore, these are also examined with a great emphasis and added to the research. Their miserable condition inspires the author of this study to shed light upon the women and children within their fictionalisation both in the Victorian novels and in different periods. Kate Millett's Sexual Politics is considered the secondary source to develop ideas and explain the quotes taken from the mentioned novels. She discusses the inequality between sexes stemming from the religious, psychological, and historical mistreatment of women. The research is mainly based on the analysis of deprived groups such as women and children; thus, Charles Dickens's masterpieces are used as evidence supporting the main idea of this work because he is one of the significant novelists of the Victorian Era for his realistic illustrations of society.