Küresel firmaların küyerel reklamları üzerine bir inceleme
A review on glocal advertisements of global companies
- Tez No: 745270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ZORLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İşletme, Public Relations, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Yapmış olduğumuz bu çalışma günümüzün küresel firmalarının bölgelere özgü olarak çektiği reklamların analizini ve etkilerini ortaya koymaya yönelik bir çalışmadır. Çalışma bölgelere özgü çekilen küyerel reklam faaliyetlerinin ne denli başarılı olduğunu tüketicilerin bu reklam faaliyetlerini ne yönde anlamlandırdığını ve bu faaliyetlerin başarılı olup olmadığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada nicel ve nitel teknikleri aynı çerçeve içerisinde kullanma imkanı sunan karma yaklaşım benimsenmiş olup, bu doğrultuda göstergebilim yardımı ile reklamlar analiz edilip anket yöntemi ile de seçilen küyerel reklamların etkinliği analiz edilmiştir. Bu bağlamda küyerel reklamların tüketiciyi pozitif yönde etkilediği ve tüketicilerin satın alma tercihlerinde farklılık meydana getirdiği ortaya konmuştur. Aynı zamanda bu tarz reklamlarda ne gibi mesajlar verildiği ve kastedilen mesajların neler olduğu göstergebilim analizi ile ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is a test-oriented study and analysis of advertisements as a test, testing the tests of those used to test for these users. The study aims to reveal how successful glocal advertising activities specific to regions are, how consumers make sense of these advertising activities, and whether these activities are successful. In the study, a mixed approach, which offers the opportunity to use quantitative and qualitative techniques in the same framework, was adopted, and in this direction, the advertisements were analyzed with the help of semiotics and the effectiveness of the glocal advertisements selected by the survey method was analyzed. In this context, it has been revealed that glocal advertisements affect the consumer positively and make a difference in consumers' purchasing preferences. At the same time, what kind of messages are given in such advertisements and what the intended messages are are revealed by semiotic analysis.