Epizyotomi onarımı sırasında primiparlara uygulanan akupresürün ağrı ve kaygı düzeyine etkisi
The effect of acupressure applied to primiparous women during episiotomy repair on pain and anxiety level
- Tez No: 850211
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA SABANCI BARANSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Araştırma, epizyotomi onarımı sırasında uygulanan akupresürün primiparlarda ağrı ve kaygı düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma, Haziran-Aralık 2023 tarihleri arasında Kahramanmaraş Pazarcık Devlet Hastanesi'ne başvuran 126 kadın ile randomize kontrollü olarak yürütüldü (63 akupresür, 63 kontrol). Akupresür grubuna epizyotomi onarımı sırasında iki defa (iç süturasyon ve cilt süturasyon esnasında) araştırmacı tarafından akupresür uygulandı. Katılımcıların ağrı skorunu değerlendirmek için girişim öncesi ve sonrası olmak üzere toplam dört kez VAS uygulanırken, katılımcıların kaygı düzeyini değerlendirmek için ikinci girişimden sonra DKE kullanıldı. Bulgular: Akupresür ve kontrol grubunun epizyotomi uzunluğu, epizyotomi derinliği ve onarım süresi ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak önemli olmadığı belirlendi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effects of acupressure applied during episiotomy repair on pain and anxiety levels of primiparous women. Material and Method: This research was conducted with 126 women (63 acupressure, 63 controls) with pregnant women who applied to Kahramanmaraş-Pazarcık State Hospital between April and December 2023. Acupressure was applied to the acupressure group twice (during internal suturing and skin suturing) during episiotomy repair. While VAS was applied a total of four times, before and after the intervention, to evaluate the pain score of the participants, STAI was used after the second attempt to evaluate the anxiety level of the participants. Results: It was determined that the differences between the mean scores of the episiotomy length, episiotomy depth, and repair time of the pregnant women in the acupressure and control groups were not statistically significant (p>0.05).