Has the commission abandoned regionalism in European neighbourhood policy? if so, why?
Komisyon, Avrupa komşuluk politikasında bölgeselciliği terk etti mi? öyleyse neden?
  1. Tez No: 745302
  2. Yazar: BÜKE BOŞNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VESSELIN DIMITROV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: London School of Economics and Political Science
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Avrupa Komşuluk Politikası'nın kritik bir dış politika önceliği olarak ilan edilmesi, AB'nin dış ilişkilerindeki önemini vurgulamaktadır. Bu tez, AB'nin dış politika yaklaşımını ve Avrupa Komşuluk Politikası'nın arkasındaki motivasyonu incelemektedir. Avrupa Komisyonu Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü yetkilileriyle yapılan mülakatlara dayanarak, Komisyonun Avrupa Komuşuluk Politikası'nda bölgeselciliği bırakıp bırakmadığını analiz etmektedir. Tez bulguları, komisyonun bölgecilikten vazgeçmediğini; bölgeselciliğin yanında iki taraflılığı benimsediğinin altını çizmektedir. Politika transferi kavramından yararlanan tez, genişlemeden politika transferinin bölgeselcilikten iki taraflılığa politika değişimini açıklayabileceğini göstermektedir. Avrupa Komisyonu'nun genişleme politikasından öğrenme süreci Avrupa Komşuluk Politikası'nın ikili yönünü güçlendirirken, bölgeselcilik önemli bir boyut olarak varlığını sürdürmektedir. Avrupa Komşuluk Politikası, AB'nin dış politika önceliklerini, zorluklarını ve bir dış politika aktörü olarak Komisyonun rolünü incelemek için ilginç bir vakadır.
Özet (Çeviri)
The announcement of the European Neighbourhood Policy (ENP) as a critical foreign policy priority highlights its importance in the EU's external relations. This dissertation examines the EU's foreign policy approach and the policy motivation behind the ENP. Based on elite interviews with the European Commission officials at DG External Relations, it analyses whether the Commission has abandoned regionalism in ENP. It argues that the Commission has not abandoned regionalism; it has adopted bilateralism on top of regionalism. Drawing on the concept of policy transfer, the dissertation illustrates that the policy transfer from enlargement can explain the policy shift from regionalism to bilateralism. While the European Commission's learning process from the enlargement policy empowers the bilateral aspect of the ENP, regionalism persists as a key dimension in the neighbourhood. The ENP is an interesting case to study the EU's foreign policy priorities and challenges and the role of the Commission as a foreign policy actor in its neighbourhood.