Taxonomy of inline code comment smells
Uygunsuz satır içi kod yorumlarının sınıflandırılması
  1. Tez No: 745303
  2. Yazar: ELGUN JABRAYILZADE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kod yorumları, kaynak kodun anlaşılmasında ve yazılımın sürdürülebilirliğinde önemli bir rol oynar. Yazılım mühendisliğinde koda yorum eklemek genellikle iyi bir uygulama olarak kabul edilir. Fakat, düşük kaliteli yorumlar, yazılım kalitesi üzerinde negatif bir etkiye sahip olabilir veya kodun anlaşılması için etkisiz olabilir. Bu çalışmada, akademik ve gri literatür taraması yapılarak 11 türden oluşan satır içi kod yorum uygunsuzlukları sınıflandırıldı. Daha sonra, yarısının Java ve diğer yarısının Python projeleri olduğu sekiz açık kaynaklı projeden 2447 satır içi yorumu manuel olarak etiketlendi. Uygunsuzlukların hem Java hem de Python projelerinde değişen derecelerde var olduğu gözlenmiştir. Ayrıca, bu uygunsuzlukların kod anlama ve yazılım sürdürülebilirliği üzerindeki etkilerini öğrenmek için 41 yazılım geliştirici ile bir anket gerçekleştirildi. Anket katılımcıları genel olarak sınıflandırma konusunda hemfikir olduklarını belirtmiştir, ancak bazı senaryolarda bazı yorum uygunsuzluklarının kod anlama üzerinde olumlu etkisi olabileceğini bildirmişlerdir. Bunlara ek olarak, etiketli veri setini kullanarak yorum uygunsuzluklarını otomatik kategorize etmek için çeşitli makine öğrenmesi tabanlı modeller geliştirilmiş ve en iyi model 0,53'lik bir F1 puanı elde etmiştir. Etiketlenmiş veri kümemizi herkese açık şekilde paylaşıyor ve bu çalışmanın yazılım mühendisliği uygulayıcılarına, araştırmacılarına ve eğitimcilerine olan çıkarımlarına değiniyoruz.
Özet (Çeviri)
Code comments play a vital role in source code comprehension and software maintainability. It is common for developers to write comments to explain a code snippet, and commenting code is generally considered as a good practice in software engineering. However, low-quality comments can have a detrimental effect on software quality or be ineffective for code understanding. In this study, we conducted a multivocal literature review and created a taxonomy of inline code comments smells consisting of 11 types. Afterward, we manually labeled 2447 inline comments from eight open-source projects where half of them were Java, and another half were Python projects. We found out that the smells exist in both Java and Python projects with varying degrees. Moreover, we conducted an online survey with 41 software practitioners to learn their opinions on these smells and their effect on code comprehension and software maintainability. The survey respondents generally agreed with the taxonomy; however, they reported that some smell types might have a positive effect on code comprehension in certain scenarios. Additionally, using our labeled dataset, we developed various machine learning-based models to categorize the smell types automatically. Our best model achieved an F1 score of 0.53. We share our manually labeled dataset online and provide implications of this study for software engineering practitioners, researchers, and educators.