A comparative study of religious education in state schools in England and Turkey: The partnership between state and religion, laws regarding religious education and religious education curricula
İngiltere ve türkiye devlet okullarındaki din eğitiminin karşılaştırılması: Devlet ve din arasındaki ortaklık, din eğitimi ile ilgili kanunlar, din eğitimi müfredatı
- Tez No: 745304
- Danışmanlar: DR. L. PHILIP BARNES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: King's College London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Din Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tez, İngiltere ve Türkiye devlet okullarındaki din eğitimini, devlet ve din arasındaki ortaklık, din eğitimi ile alakalı İngiltere ve Türkiye kanunları ve İngiltere ve Türkiye din eğitimi müfredatları açısından karşılaştırmaktadır. Her ne kadar tez, günceli şekillendirdiği için İngiltere ve Türkiye din eğitimi tarihine değinse de tezin esas konusu din eğitiminin günümüzdeki durumudur. Karşılaştırmalı çalışmalar hem benzerlikler ve farklılıklar hem de bunların sebepleri ile ilgili olmalıdır. Bu yüzden, tez Türkiye ve İngiltere devlet okullarındaki din eğitimlerinin arasındaki benzerlikler ve farklılıkları hem de bunların neden ortaya çıktığını incelemektedir. Bu tezin yapılmasındaki gerekçe, din eğitimi alanında karşılaştırmalı çalışmalar yapmak için gittikçe artan argümanların olması, ancak buna rağmen Türkiye ve İngiltere din eğitimlerini karşılaştıran yeterince çalışma olmamasıdır. Bunun yanında şu ana kadar yapılan çalışmaların, bulunan benzerlikler ve farklılıkların nedenlerini yeterince açıklamamalarıdır. Tez, Türkiye ve İngiltere din eğitimi arasındaki benzerlikler olduğunu, bunlarında bu iki ülkenin aynı uluslararası eğilimlerden etkilenmesi ve aynı uluslararası organizasyonlara üye olmaları sebebiyle meydana geldiğini vurgulamaktadır. Temel benzerlikler şunlardır; din eğitimi her iki ülkede de kendi müfredatı olan ayrı bir ders olarak okutulmaktadır, din eğitimi her iki ülkede de mezhepler üstü, doktriner olmayan, çoğulcu ve çocuk/öğrenci merkezlidir. Ancak bunun yanında farklı şartlar gereği, İngiltere ve Türkiye din eğitimi arasında farklılıklar da bulunmaktadır. Ulusal devletin doğası, devlet ve din arasındaki ilişki, hukuk sistemleri, çoğulculuğun derecesi Türkiye'yi ve İngiltere'yi din eğitimi açısından birbirinden ayırmaktadır. Temel farklılıklar şunlardır; İngiltere'de din eğitiminden genel muafiyet hakkı vardır, ancak Türkiye'de kısmi bir muafiyet hakkı bulunmaktadır, bu din eğitimini İngiltere'de bir hak, Türkiye'de ise bir hak ve ödev yapmaktadır. İngiliz eğitim sistemi çoklu okul ve din eğitim sistemi ile çeşitliliği temsil ederken, Türkiye homojenliği sürdürmektedir. Tezin muhtemel katkılarından bir tanesi, din eğitimi üzerinde politikalar üreten uluslararası kurumları bilgilendirmesidir. Uluslararası kurumlar din eğitimi politikaları geliştirirken, ülkeler arasındaki terminolojik farklılıkları ve farklı şartları göz önünde bulundurmalıdır. Bunun yanında, tezde yapılan eleştiriler, İngiltere ve Türkiye din eğitimini daha iyi hale getireceğine inanılan değişim sürecini hızlandırabilir. Son olarak, tez, bundan sonraki araştırmalar için önemli bir başlangıç noktasıdır.
Özet (Çeviri)
The dissertation compares religious education in state schools in England and Turkey in terms of the partnership between religion and state, the laws of England and Turkey relating to religious education and the religious education curricula in England and Turkey. Although the dissertation describes the history of religious education in the two countries, its focus is the current situation, as history shapes the present. The dissertation argues that comparative studies should be concerned with both the similarities and differences and the reasons for them. Therefore, the dissertation seeks to find the main similarities and differences in religious education in state schools in England and Turkey and account for these differences and similarities. The rationale behind this dissertation is that there is a growing argument for comparative studies and despite that, the number of the studies which compare religious education in England and Turkey is insufficient. In addition, those that exist lack satisfactory explanations for any similarities and differences found. The dissertation highlights that there are similarities between Turkish and English religious education due to the fact that they face the same international trends and that they are the members of the same international organisations. The fundamental similarities are that religious education is a separate school subject and has its own curricula, and both countries embrace non-denominational, non-confessional, plural and child/learner-centred religious education. Nevertheless, there are certain differences between English and Turkish religious education because of their different contexts. The type of nation state, the relationship between state and religion, their legal systems and the degree and the nature of pluralism distinguish Turkey and England from each other in terms of religious education. The fundamental differences are that there is a universal right to withdraw in England, but a limited right in Turkey, making religious education a right in England, but a right and duty in Turkey, and the English system represents diversity with its different kinds of state schools and religious education while Turkey holds on to uniformity. The possible implications of the dissertation are that the dissertation informs international organisations which make policies on religious education. These organisations should consider the terminological differences as well as contextual differences that the dissertation points out when making policies on religious education. Moreover, the criticisms made in the dissertation can accelerate the process of change which, it is believed, would make Turkish and English religious education better. Finally, the dissertation is a valuable starting point for future research.