What stops student mathematics teachersusing Ict during teacher training?
Matematik öğretmeni adaylarının öğretim uygulamalarında bit kullanımını neler engeller?
- Tez No: 745593
- Danışmanlar: PROF. DR. SUE JOHNSTON-WILDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Warwick
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Öğretmen adaylarının okul uygulamaları sırasındaki öğretimlerinde bilgi ve iletişim teknolojilerini (BİT) kullanmalarının, öğretmenlik uygulamalarını geliştirmede olumlu bir etkiye sahip olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, son araştırmalar, öğretmen adaylarının okul uygulamaları süresince BİT kullanımını etkileyen bir dizi faktör olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışma, öğretmen adaylarının matematik öğretmek için bilgi ve iletişim teknolojilerini (BİT) kullanmalarını etkileyen faktörleri araştırmaktadır. Bu çalışmanın verileri, ilgili konuda hazırlanmış anket ve öğretmen adaylarının matematikte BİT kullanımına yönelik tutumlarını ve gelişimlerini engellediğini veya desteklediğini düşündükleri faktörler hakkında bireysel yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Nicel veriler, 2009–2010 yıllarında Warwick Üniversitesi'nde bir yıllık ortaöğretim matematik alanında Eğitimde Lisansüstü Sertifika (PGCE) programına katılan otuz sekiz öğretmen adayından toplanmıştır. Bu kişiler arasından beş öğretmen adayından da ek olarak nitel veriler toplanmıştır. Bu çalışma, bu belirli öğretmen aday grubunun öğretimlerinde BİT kullanmaya kararlı olduklarını göstermiştir; ayrıca, bu gruptaki kişilerin çoğunlukla kendilerine güvendiklerini ve matematik öğretiminde BİT kullanımının değerine inandıklarını belirlemiştir. Ancak bulgular, öğretmen adaylarının kullanımını engelleyen faktörlerin teknolojik araçlara yetersiz erişim, mentorlardan ve matematik bölümündeki diğer öğretmenlerden sınırlı teşvik ve mevcut öğretmenlerin öğretimde BİT'i düzensiz kullanımı, öğretim programında bağlantıların eksikliği ve zaman kısıtlaması ile ilgili olduğunu göstermektedir. Görüşme verileri ayrıca BİT kullanımına ilişkin okul deneyimlerini nasıl geliştirebilecekleri konusundaki görüşlerini de ortaya koymuştur. Görüşmelere ve İngiltere'de yapılan diğer araştırmalara dayalı olarak, öğretmen adaylarının okul uygulamalarında BİT kullanımının iyileştirilmesi için öneriler sunulmuştur. En önemli sonuç, okulların ve eğitimcilerin yeterli teknoloji desteği, finansman ve liderlik sağlamak için ortak sorumlulukları olduğu yönündedir. Öğretmen adaylarının bu destekten yoksun olması durumunda BİT kullanımına yönelik olumlu tutumlarının yıpranabileceği veya olumsuz etkilenebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
It has been argued that student teachers‟ use of information and communication technology (ICT) in their teaching during school placements is likely to have a positive impact in developing their teaching practice. However, recent research has revealed that there are a number of factors affecting student teachers‟ use of ICT in their school placements. This study explores the factors influencing student teachers‟ use of information and communication technology (ICT) to teach mathematics. Data collection involved questionnaire surveys and individual follow-up semi-structured interviews of student teachers concerning their attitudes towards the use of ICT in mathematics and the factors that they felt had hindered or promoted their development in the use of ICT. Quantitative data was gathered from thirty-eight student-teachers attending a one-year Postgraduate Certificate in Education (PGCE) secondary mathematics course in 2009–2010 at the University of Warwick. Qualitative data was gathered from five student teachers among these students. This study shows that this particular group of student teachers are committed to using ICT in their teaching; they are mostly confident and mostly believe in the value of ICT in mathematics teaching. However, findings indicate that the barriers inhibiting the student teachers‟ use relate to poor access to facilities, limited encouragement from mentors and the other teachers in mathematics department and irregular use of ICT of existing teachers in teaching, lack of links in the scheme of work, and time constraint. Interview data also revealed their opinions about how to improve their school experiences regarding ICT use. Recommendations are given, based on interviews and other UK research, for the improvement of the student-teachers‟ use of ICT in their school placements. The overriding conclusion is that schools and training providers have joint responsibilities for providing adequate technology support, funding and leadership. If student teachers lack this support, their positive attitudes concerning ICT use might be eroded or negatively influenced.