Geleneksel öğretim yöntemleri ile işbirlikli öğrenmenin öğrenci başarısı, hatırda tutma ve sınıf yönetimi üzerindeki etkileri
The Effects of traditional teaching methods and cooperative learning on student achievement, retention and classroom management
  1. Tez No: 74575
  2. Yazar: İZZET BAKİ KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Bu araştırma, geleneksel bütün sınıf öğretimi ve işbirlikli öğrenme etkinliklerinin ilkokul beşinci sınıf Sosyal Bilgiler dersindeki başarılan ve öğrendiklerini hatırda tutma düzeyleri üzerindeki etkileri ile bu yöntemlerin uygulandığı sınıflarda sınıf yönetimi süreçlerinin ne şekilde yer aldığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, ilköğretim 5. Sınıflarından oluşan iki sınıfta gerçekleştirilmiştir. (Araştırma sırasında bir sınıfta işbirlikli öğrenme tekniklerinden Birlikte Öğrenme tekniği, diğer sınıfta ise geleneksel bütün sınıf öğretimi uygulanmıştır.) ^ Araştırmanın verileri, deneysel işlemlerden önce ve sonra uygulanan test ile Sınıf Yönetimi Gözlem ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler Aritmetik Ortalama, Standart Sapma, t testi gibi istatistiksel işlemlerden geçirilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre ulaşılan sonuçlar şunlardır: 1. İşbirlikli öğrenmenin öğrenci başarısını artırma konusunda bütün sınıf öğretimine göre daha etkili olduğu saptanmıştır 2. Öğrencilerin öğrendiklerini hatırda: tutmaları veya öğrenilenlerin kalıcılığı konusunda Birlikte Öğrenme tekniğinin geleneksel bütün sınıf öğretimine göre daha etkili olduğu görülmüştür. 3. İşbirlikli öğrenme tekniğinin uygulandığı sınıf ile geleneksel bütün sınıf öğretiminin uygulandığı sınıfta yer alan sınıf yönetimi süreçleri arasında işbirlikli öğrenmenin uygulandığı sınıf lehine önemli farklar olduğu gözlenmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of the present research is to investigate (a) effects of whole-class instruction and cooperative learning on fifth graders' social science achievement and (b) classroom management processes in traditional and cooperative classes. Data was collected by achievement tests and Classroom Management Observation Scale. Arithmetic Mean, Standard Deviation, Analysis of Variance and t-test were implemented in data analysis. Major results which could be derived from the findings are: 1) Cooperative learning is more effective than whole-class instruction on social sciences achievement and retention. 2) Classroom management processes in cooperative classes are more effective than those in traditional classes. V