A case study on Syrian forced migrant adolescents' acculturation strategies and identity perceptions in a Turkish educational context
Suriyeli ergenlik çağındaki mülteci öğrencilerin kültürlenme süreci ve kimlik algılarının Türk eğitim ortamında incelenmesi
- Tez No: 745812
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM SAĞIN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Ulusal sınırları aşan insan sayısı, çeşitli faktörler nedeniyle artmıştır. Küresel hareketler, çok yönlü sonuçları olduğu için bir endişe konusu haline gelmiştir. Dolayısıyla bu çalışma, öncelikle Suriyeli zorunlu göçmen ergenlerin kültürleşme pratiklerini, öğrenci olarak kimliklerini nasıl oluşturduklarını ve bu ergenlerin dil tercihlerini ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu tez, Sosyal Kimlik Teorisi'nin (Tajfel & Turner, 1979) ve Kültürleşme Çerçevesi'nin (Berry, 1997) ilkelerini benimsemiştir. Nitel durum çalışması ilkelerinden yararlanılarak, 11 Suriyeli öğrenci ve 4 öğretmen olmak üzere toplam 15 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Öğrenci katılımcıların yaşları 13 ile 17 arasında değişmektedir. Öğrenciler Ankara'da A Okulu'nda okumaktaydı ve öğretmen katılımcılar da aynı okulda öğretmenlik yapmaktaydı. Tematik veri analizi, zorunlu göçmen ergenlerin çoğunun ev sahibi topluma entegre olduğunu ortaya çıkardı. Katılımcıların kültürleşme uygulamaları, ebeveyn faktörleri, Türkiye'de kalma süresi, yardımsever akranlar ve Türkiye'de savaşın olmamasından olumlu yönde etkilenmektedir. Ayrıca, Suriyeliler, ayrımcılık, sosyal dışlanma, finansal zorluklar ve Türk halkıyla etkileşimin yetersizliği, Suriyeli insanlar hakkındaki negatif düşünceler entegrasyonu engelleyen faktörler olarak defalarca vurgulandı. Temaların ortaya koyduğu üzere, hibrit kimlik, Suriyeli kimliği ve arada kalmışlık, katılımcıların kimlik algılarını yansıtmaktadır. Öğrencilerin evdeki dil uygulamaları büyük ölçüde anadillerinde yürütülürken, diğer bağlamlarda daha çok Türkçeyi tercih etmişlerdir. Son olarak, çok kültürlü sınıfları desteklemek için bazı uygulanabilir öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The number of people transcending national borders has increased due to manifold factors. The global movements have become a matter of deep concern as they have multifaceted results. This study thus primarily aimed to explore the acculturation practices of Syrian forced migrant adolescents together with how they construct their identities as a learner and present the language preferences of these adolescents. The current thesis embraced the tenets of Social Identity Theory (Tajfel & Turner, 1979) and the Acculturation Framework (Berry, 1997). By employing the principles of qualitative case study, semi-structured interviews were conducted with a total of 15 participants, 11 Syrian students and four teachers of them to triangulate the data. The age of the student participants ranged between 13 and 17 years old. They were studying at School A in Ankara, and the teacher participants were teaching at the same school. The thematic data analysis unveiled that most of the forced migrant adolescents showed integration into the host society. The participants' acculturative practices are affected positively by parental factors, length of residence in Turkey, helpful peers and other Turkish people, and absence of war in Turkey. Also, stereotypes about Syrian people, discrimination, social exclusion, financial difficulties, and paucity of interaction with Turkish people were repeatedly accentuated as integration-impeding factors. As the themes revealed, hybrid identity, Syrian identity, and in-betweenness reflected the participants' identity perceptions. The students' language practices at home were largely conducted in their native language, whereas they mostly preferred Turkish in other contexts. Lastly, some applicable implications are presented in order to support multicultural classrooms.