Ticari ilişkilerin geliştirilmesinde ikili anlaşmaların rolü Türkiye ve Katar örneği
The role of bilateral agreements in the development of trade relations: The case of Turkey and Qatar
- Tez No: 745811
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, iki ülkenin ekonomik potansiyelleri ve bölgesel ve uluslararası gelişmelerden etkilenmeyen iyi siyasi ilişkileri göz önüne alındığında, Türk-Katar ticari ilişkilerinde ikili anlaşmaların oynadığı role ışık tutmayı amaçlamaktadır. Dış ticaret, ticaret dengesi, ticaret değişimi ve yatırım verilerini kullanarak ve ticaretin gelişiminin boyutunu bilerek ikili anlaşmaların iki ülke arasındaki ticari ilişkiler üzerindeki etkisini ve dış ticaretin teşvik edilmesine katkılarının boyutunu ve 2010-2019 döneminde Türkiye-Katar ilişkilerinin ne ölçüde geliştiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda çalışma, iki ülke arasında akdedilen ikili anlaşmaların tarihsel yaklaşımının yanı sıra ikili anlaşmaların ve bunların öneminin tanımlanmasında betimsel yaklaşım, bunların ticari gelişmedeki avantajlarını ve rolünü açıklayan analitik yaklaşım ve çalışma süresi boyunca iki ülke arasındaki ticari ilişkinin gerçekliğini analiz etme yaklaşımına dayanmaktadır. Bu çalışmanın en önemli bulgularından biri şudur: ikili anlaşmalar, iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerinin gelişmesine olumlu katkı sağlamaktadır. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2010'da 339 milyon dolardan 2019'da 1,4 milyar dolara yükselmiştir. 2014 yılında aralarında Yüksek Stratejik Komite kurulmasının ardından 2014-2019 yılları arasında 60'a yakın ikili anlaşma imzalandı. Bu anlaşmalar özellikle şu alanlarda olmuştur: ticari, diplomatik, ekonomik, bankacılık ve finansal hizmetler, yatırım, ulaşım, turizm, sağlık, iş, güvenlik ve savunma, askeri sanayi, kültür, eğitim ve teknoloji, enerji ve tarım. Yatırım alışverişini teşvik etmek ve korumak, vergi kaçakçılığını önlemek, ekonomik iş birliğini ve yerel para birimlerini değiştirmek için anlaşmalar imzaladıktan sonra yatırım akışlarının hacminde ve iki ülkede yatırım yapan şirket sayısında artış gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study seeks to shed light on the role that bilateral agreements play in the Turkish-Qatari trade relations, given the two countries' economic potentials and good political relations that were not affected by regional and international developments. It aims to study the impact of bilateral agreements on trade relations between the two countries and the extent of their contribution to promoting foreign trade by using data on foreign trade, trade balance, trade exchange and investment, and knowing the extent of the development of trade relations between Turkey and Qatar during the period (2010-2019). In this context, the study relies on the historical approach to present the bilateral agreements concluded between the two countries, as well as the descriptive approach in defining bilateral agreements and their importance and explaining their advantages and role in commercial development, in addition to the analytical approach in analyzing the reality of the commercial relationship between the two countries during the study period. Among the most important findings of this study: Bilateral agreements contribute positively to the development of trade and investment relations between the two countries. The rate of trade exchange between the two countries increased from $339 million in 2010 to $1.4 billion in 2019. After the establishment of the Supreme Strategic Committee between them in 2014, nearly 60 bilateral agreements were signed between 2014-2019. These agreements contributed to the development of relations between them, especially in the fields of commerce, diplomacy, economy, banking and financial services, investment, transport, tourism, health, labor, security and defense, military industry, culture, education and technology, energy and agriculture. The increase in the volume of investment flows and the increase in the number of companies investing in the two countries after signing the encouragement and protection investment exchange, prevent tax evasion, economic cooperation and exchange local currencies agreements.