Digital storytelling im daf-unterricht. vermittlung mediendidaktischer kompetenzen an zukünftige daf-lehrkräfte am beispiel des ‚digital storytelling'
Yabancı dil olarak Almanca dersinde 'Digital storytelling' kullanımı. Almanca öğretmen adaylarına 'Digital storytelling' örneği ile medya-didaktik alanındaki yeterliliklerin kazanımı
  1. Tez No: 745853
  2. Yazar: TOLGA GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANİYE UYSAL ÜNALAN, PROF. DR. KUTHAN KAHRAMANTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, German Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Dijital çağ, eğitim dünyasını gün geçtikçe daha fazla etkilemeye devam etmekte ve önemli sorunlarla karşı karşıya getirmektedir. Bir tarafta, yeni kurallar ve ilişkiler çerçevesinde yaşam aktivitelerinin neredeyse tamamını dijital kültürün içinde sürdüren ve bu yeni düzen içinde kalıcı bir yere sahip olup sınırsız bir bilgi dünyasına erişebilen öğrenciler. Diğer tarafta ise bu yeni nesli, ana okuldan yükseköğrenime kadar yetiştirip onları geleceğin dünyasına hazırlamaya çalışan geleneksel eğitim sistemi. Bu yeni kuşağın okuma, yazma, dinleme ve konuşma alışkanlıkları günümüz dijital çağın şartlarından etkilenerek yeni bir öğrenme şekli ortaya çıkarmıştır. Buna karşın dünyadaki eğitim sistemleri dijitalleşmenin bu denli hızlı gelişmesine hazırlıksız yakalanmışlardır. İki taraf arasındaki fark bu yüzden çok büyük görünmektedir. Bu hızlı gelişmelerin ortaya çıkardığı yeni durumun, öğretme ve öğrenme süreçlerine nasıl entegre edileceği, eğitim biliminin gelecekte daha yoğun bir şekilde ele alacağı önemli bir konulardan biridir. Bu çalışmanın ortaya çıkmasına, dijital kuşakta yetişen öğrencilerle başarılı bir öğrenme sürecinin yürütülebilmesi için öğretmen yetiştirme açısından hangi önlemlerin alınması gerektiği sorusu neden olmuş ve yabancı dil öğretiminde dijital öğretme ve öğrenme ortamlarının kullanımına ilişkin güncel tartışmalara ampirik bir katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Tez, yetişmekte olan Almanca öğretmenleri üzerinden 'dijital hikâye anlatımı' yaklaşımını bir medya okuryazarlık ve dijital becerileri geliştirme yöntemi olarak ele almıştır. Buna göre, 14 haftalık bir deney süreci geliştirilip, etkileri test edilip sonuçları değerlendirilmiş, ardından bu metodun etkinliği analiz edilmiştir. Araştırma grubunu, Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Almanca Öğretmenliği Anabilim Dalında öğrenim gören 36 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Deney grubunu oluşturan tüm bireyler, eğitimlerinin son sömestr dönemindedirler. Araştırma metodolojisi, hem nicel hem de nitel araştırma araçlarının kullanıldığı karma yöntem yaklaşımına dayanmaktadır. Analiz edilen araştırma sonuçları, 'dijital hikâye anlatımının' 21. yüzyılda büyük önem taşıyan medya okuryazarlık ve dijital becerileri geliştirme yöntemi olarak çok başarılı olduğunu göstermiştir. Deney grubu, medya okuryazarlık ve dijital beceri ve yetenekleri açısından iyi gelişmeler kaydetmiştir. Ayrıca, Almanca öğretmen adaylarının 'dijital hikâye anlatımı' yaklaşımıyla çok sayıda yeni nesil öğretme ve öğrenme yöntemleri keşfederek bunları profesyonel kariyerlerinde kullanmak istedikleri tespit edilmiştir. Dolayısıyla bu metodolojinin yabancı dil öğretmeni yetiştirmede iki görevi yerine getirdiği tespit edilmiştir. Bunlar: 21. yüzyılın önemli anahtar yetkinlikleri geleceğin öğretmenlerine aktarma fırsatı sunması ve özellikle yabancı dil öğretimi için büyük önem taşıyan sınıf içi ve dışında zengin öğretme ve öğrenme fırsatları sağlamasıdır.
Özet (Çeviri)
The digital age poses a major challenge for the world of education, which it is increasingly confronted with. On the one hand there are pupils or students who go through their life activities almost exclusively in a digitalized way. They have access to an unlimited world of knowledge in which they have a permanent place with new rules, relationships and procedures. Their real world is based on new learning, which involves changes in reading, writing, listening and speaking. In front of them is the traditional education system designed to guide this new generation from kindergarten to higher education and prepare them for the world of the future. The discrepancy between these two sides seems to be very large at the moment, since digitization has developed suddenly and nobody was prepared for it. How to integrate this new situation into teaching and learning processes is a big question that science will deal with more intensively in the future. The question of which consequences should be taken from the point of view of teacher training in order to carry out successful learning processes with learners who have grown up in the digital generation has led to the creation of this research study. It aims to make an empirical contribution to the current discussions about the use of digital teaching and learning media in foreign language teaching. More precisely, it is about the use of 'digital storytelling' as a method for imparting digital skills. Accordingly, a 14-week intervention phase will be developed, tested, evaluated and then analyzed for its efficiency. The research group consists of 36 candidates who study German as a foreign language at the Dokuz Eylül University in Izmir. All test persons are in the last semester of their university teacher training. The research methodology is based on the mixed-methods approach, in which both quantitative and qualitative research instruments are used. The analyzed research results show that ‚digital storytelling' was very successful as a teaching method for digital and media-didactic skills, which are of great relevance in the 21st century. The group of test subjects recorded good developments in terms of their media didactic and digital skills and abilities. In addition, it could be determined that GFL teacher candidates have got to know numerous new teaching and learning methods through ‚digital storytelling' and would like to use them in their professional careers. It can thus be said that this methodology fulfills two tasks in foreign language teacher training. On the one hand, it offers the opportunity to impart important key competencies of the 21st century to future teachers. On the other hand, it provides rich teaching and learning opportunities in and outside of the classroom, which is particularly relevant in foreign language didactics.