Sistemik lupus eritematozus hastalarında gebelik seyrinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the course of pregnancy in patients with systemic lupus erythematosus
  1. Tez No: 745854
  2. Yazar: EMRE KAAN ÇADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİFE ŞULE YAŞAR BİLGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Multisistemik tutulum gösteren, otoimmun bir bağ doku hastalığı olan Sistemik lupus eritematozus (SLE) doğurganlık çağındaki kadınlarda sık görülür ve spontan abortus, erken doğum, intrauterin gelişme geriliği, fetal kayıp, preeklampsi, maternal morbidite ve mortalite artışı gibi obstetrik komplikasyonlarla ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı SLE tanısı alan gebelerde gebelik seyrinin ve sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesidir. Çalışmamız 2010-2020 yılları arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Romatoloji Bilim Dalında takip edilmiş, SLE tanılı gebelik öyküsü olan hastaların dosyalarının retrospektif olarak incelenmesiyle yapıldı. Hastaların klinik özellikleri, laboratuvar bulguları, obstetrik ve perinatal sonuçları değerlendirildi. Dosya taraması sonucunda gebelik öyküsü olan otuz bir SLE hastası saptandı. Otuz bir hastanın toplam elli beş gebeliği mevcuttu. Hastaların ortalama yaşı 23.2 ± 4.31 yıl ve nulliparite oranı %60 idi. Gebelik sırasında hastalık alevlenmesi gebeliklerin %9.09'unda görüldü. Bu hastaların tamamında böbrek tutulumu mevcuttu. Lupus antikoagulanı, antikardiyolipin IgG ve IgM antikorlarının pozitifliği sırasıyla; %36.4 , %27.3 ve %21.8 olarak saptandı. Ortalama doğum haftası 37,1±1,73, ortalama doğum kilosu 2810 ±573 gr bulundu. İntrauterin gelişme geriliği, preterm doğum, fetal kayıp, preeklampsi görülme oranları sırasıyla; %21,8 , %23,6 , %45,5 , %9,09 idi. SLE hastalarında gebelikte görülen alevlenmelerin tamamı böbrek tutulumu olan hastalardı. Böbrek tutulumu SLE'li gebelerde mortalite ve morbiditeyi arttıran önemli bir durumdur. SLE tanılı gebelik olgularının yönetiminde multidisipliner yaklaşım ile takip ve tedavinin sağlanması olumlu maternal ve fetal sonuçlar ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Systemic Lupus Erythematosus (SLE), an autoimmune connective tissue disease with multisystemic involvement, is common in women of childbearing age and is associated with obstetric complications such as spontaneous abortion, premature birth, intrauterine growth retardation, fetal loss, preeclampsia, increased maternal morbidity and mortality. The aim of this study wasto evaluate the course and results of pregnancy in pregnant women diagnosed with SLE. The files of patients with a history of pregnancy, diagnosed with SLE, who were followed up in Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Department of Rheumatology between 2010 and 2020 was retrospectively evaluated. The clinical features, laboratory findings, obstetric and perinatal outcomes of the patients were evaluated. As a result of file scanning, thirty one SLE patients with a history of pregnancy were detected. Thirty one patients had a total of fifty five pregnancies. The mean patient age was 23.2 ± 4.31 years, and the nulliparity rate was 60%. Disease flare-up occurred in 9,09% of patients. All of these patients had renal involvement. Lupus anticoagulants and anticardiolipin IgG and IgM antibodies were positive in 36,4%, 27,3%, and 21,8% patients, respectively. The mean gestational age at delivery was 37.1 ± 1.73, and the mean birth weight was 2810 ± 573 g. Intrauterine growth retardation, preterm delivery, abortion, fetal loss and preeclampsia rates were 21,8%, 23,6%, 45,5% and 9.09%, respectively. All flares were in patients with renal involvement. Renal involvement is an important cause of mortality and morbidity in pregnants with SLE. A multidisciplinary approach to the care of pregnant women with SLE is mandatory for good maternal and fetal outcomes.