EFL teachers' views on the use of L1 in ELT classrooms
İngilizce öğretmenlerinin dil sınıflarında ana dil (Türkçe) kullanımına ilişkin fikirleri
  1. Tez No: 746027
  2. Yazar: RAHİME ÜZÜM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JÜLİDE İNÖZÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, İngilizce'nin yabancı dil olarak öğretildiği sınıflarda ana dilin (Türkçe) kullanımına ilişkin İngilizce öğretmenlerinin görüşlerini araştırmayı planlamıştır. İngilizce öğretmenlerinin görüşlerinin araştırılmasının yanında, öğretmenlik deneyimlerinin süresi, eğitim dereceleri ve mezun oldukları bölümler gibi çeşitli değişkenlere göre görüşleri de analiz edilmiştir. İngilizce öğretmenlerinin İngilizce derslerinde Türkçe kullanımına ilişkin tercih ettikleri durumlar da araştırılmıştır. Bu çalışmada, karma yöntem kapsamında nicel ve nitel veri toplama teknikleri kullanılmıştır. Nicel veriler Türkiye'nin Siirt ilindeki devlet okullarında görev yapan 174 İngilizce öğretmeni ile Tunçay tarafından 2014'te geliştirilen bir anket yoluyla toplanmıştır. Nitel veriler, ankete katılan 20 öğretmen ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Anketten elde edilen nicel veriler, Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi kullanılarak nitel veriler ise içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçları, Türkçenin dil öğrenme sürecini kolaylaştırmak için öğrencilerin yeterlik seviyeleri ve öğretilen konuya göre dengeli ve uygun bir şekilde kullanımını tercih ettiklerini göstermiştir. Ayrıca, bu çalışmanın sonuçları, farklı bölümlerden mezun olmuş ve çeşitli deneyim ve eğitim düzeylerine sahip olan İngilizce öğretmenlerinin İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği sınıflarda Türkçe kullanımına yönelik benzer tutumları paylaştıklarını ancak dil öğrenmenin duygusal boyutlarına yönelik tutumlar açısından, İngilizce Öğretmenliği bölümü mezunlarının ve diğerlerinin farklı tutumlara sahip oldukları bulunmuştur. İngilizce öğretmenlerinin Türkçe kullanımına ilişkin tercihleri, Türkçeyi daha çok üstdilbilimsel ve açıklama amaçlı kullandıklarını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the views of EFL teachers on the use of L1 (Turkish) in ELT classrooms. In addition to determining EFL teachers' views, their views were analysed according to several variables such as their length of teaching experience, educational degrees, and the departments from which they graduated. EFL teachers' preferred uses of L1 in ELT classrooms were also investigated. In this study, quantitative and qualitative data gathering techniques were used within a mixed-methods design. The quantitative data were gathered via a questionnaire developed by Tunçay in 2014, which was administered to 174 English teachers working at state schools in Siirt, Turkey. The qualitative data were collected via semi-structured interviews with 20 teachers who had previously completed the questionnaire. Quantitative data from the questionnaire were analysed using SPSS and qualitative data were analysed by content analysis. The findings indicated that EFL teachers preferred the use of Turkish in a balanced and appropriate way based on the proficiency levels of the students and the subject being taught in order to facilitate the language learning process. This study has also demonstrated that English teachers with different years of experience and different educational degrees shared similar attitudes regarding the use of Turkish in ELT classrooms. However, in terms of the affective dimensions of language learning, the graduates of ELT departments and graduates of other departments were found to have different attitudes. EFL teachers' practices of L1 showed that they employed Turkish mostly for metalinguistic and clarification purposes.