An analysis of instructions given in online courses by EFL instructors from the perspective of politeness strategies
İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretim görevlileri tarafından online derslerde verilen ders içi yönergelerin incelik kuramı açısından analizi
  1. Tez No: 746044
  2. Yazar: SAHRA MİNE KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Sınıf, tüm grup üyelerinin farklı amaçlar ve dil işlevleriyle hızlı sosyal etkileşime girdiği benzersiz bir sosyal sistemdir. Karmaşıklığına bakılmaksızın sınıf içi iletişimin sınıf etkinlikleri için gerekli olduğu inkâr edilemez. Pek çok araştırmacı, sınıf içi iletişimin en önemli yönlerinden biri olduğu için Öğretmen Konuşması ile ilgilenmektedir. Ancak, yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin sınıfta nasıl yönerge verdikleri konusunda literatürde boşluk bulunmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, üniversite hazırlık okulu düzeyinde görev yapan İngilizce öğretim görevlilerinin çevrimiçi derslerde nasıl yönerge verdikleri hakkında açıklayıcı bilgiler sağlamayı amaçlamaktadır. Mevcut çalışmanın metodolojisi, kapsamlı yapısı nedeniyle Sınıf içi Söylem Analizi'ni benimsemekte ve çeşitli analiz yöntemleri kullanmaktadır. Mevcut çalışmanın bulguları, 5 farklı öğretim görevlisinin 25 saatlik çevrimiçi oturumlarının video dökümleri yoluyla toplanmıştır ve derslerde gözlemlenen yönergeler Brown ve Levinson'ın (1987) İncelik Kuramına dayanarak incelenmiştir. Bulgular İngilizce öğretim görevlilerinin, çevrimiçi derslerde talimat verirken olumlu incelik ve olumsuz incelik stratejilerini daha fazla kullandıklarını göstermektedir. Ayrıca, bulgularda öğretim görevlilerinin dolaysız iletişim kullandıktan sonra olumlu ve olumsuz incelik içeren söylemlere geçiş gibi tekrar eden kalıplara da rastlanmıştır. Bununla birlikte, öğretmen görüşmelerinin ayrıntılı bir incelemesi, hazırlık okullarındaki İngilizce öğretim görevlilerinin incelik kavramını genel nezaket olarak nitelendirdiklerini ve talimat verirken kullandıkları stratejileri tamamen bilinçli kullanmadıklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The classroom is a unique social system in that all group members engage in rapid social interaction with varying goals and language functions. No one can deny that classroom communication is essential to classroom activities, regardless of its complexity. Many scholars are interested in Teacher Talk (TT) because it is one of the most important aspects of classroom communication. However, there is still room for improvement in how English-as-a-foreign-language (EFL) teachers deliver instructions in the classroom. As a result, this paper aims to provide descriptive information about how EFL teachers give instructions in online synchronous classes at the university preparatory school level. The methodology of the current study adopts Classroom Discourse Analysis (CDA) due to its comprehensive nature and provides a wide range of analysis methods. Nonetheless, the current study examines the instructions provided by university preparatory school instructors through the lens of Brown and Levinson's (1987) Politeness Strategies. Data for this study were collected through video transcriptions of 25-hour online sessions from 5 different instructors using Brown and Levinson's (1987) Politeness Strategy categorization. The findings indicate that when giving instructions online, English instructors use positive politeness and negative politeness strategies more than the other strategies. The findings also show recurring patterns between successive strategy uses, such as switching to positive and negative politeness after using bald on record strategies. Furthermore, a thorough examination of teacher interviews reveals that English instructors in preparatory schools regard the politeness strategy as general politeness and are not fully aware of the strategies they employ when giving instructions.